Czytasz dzięki

Split payment: decydujące starcie

opublikowano: 17-07-2019, 14:22

Przedstawiciele organizacji biznesowych poprosili posłów o opóźnienie obowiązkowego dzielenia płatności. Ministerstwo Finansów oponuje.


Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała 17 lipca rządowy projekt zakładający wprowadzenie już od 1 września 2019 r. obowiązkowego systemu podzielonej płatności VAT w branżach szczególnie narażonych na wyłudzenia.
Na razie, z powodu oporu Ministerstwa Finansów (MF), nie przyniosły efektu apele ekspertów i przedstawicieli organizacji biznesowych o wydłużenie vacatio legis. Sytuację przedsiębiorców pogarsza terminarz parlamentarny. Obecnie trwa przedostatnie posiedzenie Sejmu w tej kadencji (17-19 lipca). Ostatnie ma być w połowie września. Dlatego rządowi bardzo zależy, aby przepisy o obligatoryjnym split paymencie zostały uchwalone teraz.
O ile sama idea nie budzi sprzeciwu, o tyle ogromne obawy przedsiębiorców i ekspertów wzbudza termin ustalony przez rząd.
Na posiedzeniu sejmowej komisji finansów pojawiły się propozycje wydłużenia vacatio legis ustawy do 1 stycznia 2020 r., a przynajmniej do 1 października 2019 r.
- Jeżeli przedsiębiorcy nie zdążą się przygotować na 1 września, będą zagrożeni sankcjami. Z szacunku dla podatników prosimy o umożliwienie im należytego przygotowania się do zmian. Uzasadnione jest wprowadzenie ich od 1 stycznia 2020 r.– przekonywał na posiedzeniu komisji finansów Tomasz Michalik, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Wtórował mu Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
- Prosimy o uwzględnienie interesów przedsiębiorców, którzy nie mogą odpowiednio się przygotować na 1 września 2019 r. Firmy będą miały za mało czasu na przystosowanie swoich systemów księgowych. Dojdzie do tego, że z powodu braku możliwości stosowania obowiązkowej podzielonej płatności VAT będą im grozić surowe kary finansowe – mówił Karol Stec.
O wydłużenie vacatio legis zaapelował nawet poseł PiS Janusz Szewczak.
- Może warto rozważyć przesunięcie vacatio legis chociaż o miesiąc, do 1 października. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby split payment kojarzył się przedsiębiorcom pozytywnie, a nie jako system kar – stwierdził Janusz Szewczak.
Za opóźnieniem wejścia w życie opowiedziała się także Krystyna Skowrońska, posłanka PO.
- Należy ustalić sensowny termin, którym nie jest 1 września. Inaczej przedsiębiorcom i bankom zostanie tydzień na przygotowanie się do daleko idących zmian – powiedziała posłanka.
Przeciwko opóźnieniu wejścia w życie obligatoryjnej podzielonej płatności VAT był Tadeusz Kościński, wiceminister finansów.
- Rada Ministrów wyznaczyła 1 września 2019 r. jako termin wejścia w życie tego mechanizmu. Jestem przeciwny zmianie daty – stwierdził wiceminister.
Posłowie partii rządzącej  przegłosowali utrzymanie daty 1 września 2019 r. Przedstawiciele opozycji będą próbowali ją zmienić podczas drugiego czytania projektu. [JK]

Zobacz więcej

Tadeusz Kościński

Marek Wiśniewski


Kogo obejmie podzielona płatność
Obowiązkowy split payment obejmie m.in.: węgiel kamienny i brunatny oraz koks, brykiety, oleje rzepakowe, folie stretch, pręty i wyroby ze stali, srebro, złoto, platynę, metale nieszlachetne, wyroby miedziane, metale nieżelazne, procesory, komputery, twarde dyski, telefony komórkowe, telewizory, odbiorniki radiowe, konsole do gier, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, akumulatory, części i akcesoria do samochodów i motocykli, odpady, surowce wtórne i roboty budowlane. Pełna lista liczy 150 pozycji.
 

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

VAT