"Nam ubiór niedbały nie przystoi"

Z
24-10-2003, 00:00

Warto wpaść na wystawę w krakowskim Muzeum Historii Fotografii! Na zdjęciach — odmiany narodowego stroju od II połowy XIX wieku do międzywojnia.

Fotografie pochodzą z najznakomitszych atelier — m.in. Józefa Sebalda, Franciszka Kryjaka, Teodora Szajnoka, Karola R. Sternfelda czy Leona Starży Majewskiego. Unikatową wartość mają barwne przeźrocza Tadeusza Rzący z lat 1907-12. Dobry ich stan pozwala odtworzyć kolorystykę strojów ludowych. Wyjątkowym dokumentem (zakład fotograficzny Walerego Rzewuskiego) są wizerunki powstańców z 1863 r. — w czerni i bieli, w sepii lub podkolorowywane farbami i pastelami.

Strój narodowy kojarzy się z kontuszem i żupanem, przewiązanym pasem z tkaniny, rzadziej z ubiorem kobiecym — kaftanem lub kontusikiem. W XIX stuleciu, głównie w Galicji, noszono je w święta: symbolizowały polskość i przywiązanie do tradycji — jak skromniejsza czamara, która w 1863 r. przybrała rolę ubioru powstańców. Kobiety demonstrowały uczucia narodowe nosząc w latach 1861-66 żałobę narodową. Czerń stosowano zamiennie z fioletem, biel przypominała o wolności. W XIX w. członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” — w szaropopielatych czamarach kościuszkowskich, amarantowych koszulach, szarawarach, pasach i wysokich butach, z czapkami batorówkami — efektownie prezentowali się w uroczystościach patriotycznych. Takich zdjęć na wystawie jest jeszcze mnóstwo...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Z

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / "Nam ubiór niedbały nie przystoi"