Napięcia polityczne przykryły przewagę popytu

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 18-07-2014, 17:40

Po dobrym dla popytu poprzednim tygodniu, bieżący przyniósł kolejne sygnały, iż na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pojawił kapitał zachęcony do gry niskimi wycenami.

W efekcie od początku tygodnia rywalizacja pomiędzy popytem a podażą odbywała się w kontekście pytania, czy po pokonaniu przez WIG20 rejonów 2350 i 2371 pkt. oraz połamaniu miesięcznego trendu spadkowego, kupujący zdobędą się na wybicie indeksu nad 2400 pkt. Wczorajsza końcówka była czytelnym potwierdzeniem tych apetytów i piątek mógł być podkreśleniem lokalnej przewagi popytu.

Niestety reakcje świata na wzrost napięcia geopolitycznego – głównie na Ukrainie, ale również w Strefie Gazy - spowodowały, iż dziś wyjście indeksu nad 2400 pkt. i wczorajszy optymizm rynku zostały zredukowane a całość piątkowych notowań sprowadziła się głównie do odreagowania skokowej przeceny z otwarcia i kilkugodzinnej konsolidacji w rejonie 2390 pkt. Zamknięcie dnia przez WIG20 na 2393 pkt. i spadek o 0,4 procent okazały się jednak za małe, by odebrać bykom sukces w skali tygodnia.

Piątek do piątku WIG20 zyskał 0,9 procent i pozostał w kontakcie z barierą 2400 pkt. Przy dalszym wygaszaniu zaniepokojenia sytuacją na Ukrainie, co już dziś miało miejsce w USA i Europie, nie trudno będzie bykom odrobić dzisiejszą stratę. W istocie rynek wchodzi w nowy tydzień z czytelnym sygnałem, iż apetyty rynku nie kończą się na wartości 2400 pkt. Pokonanie poziomu będzie wezwaniem do spoglądania na 2450 pkt. a nawet na 2500 pkt., gdzie zalega granica konsolidacji w strefie 2500-2300 pkt, która organizuje handel w Warszawie właściwie od początku bieżącego roku.

Jeśli gdzieś należy szukać zagrożeń dla wzrostowego scenariusza w Warszawie, to na rynkach otoczenia, które z trudem negują korekcyjne nastroje z ostatnich tygodni oraz w niskim obrocie na GPW, który sygnalizuje, iż w odbicie po miesięcznej przecenie zaangażowany jest ciągle mały kapitał.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane