Napieralski: Działania rządu to zaprzeczenie walki z kryzysem

PAP
opublikowano: 28-01-2009, 15:42

Działania polskiego rządu to zaprzeczenie walki z kryzysem ľ ocenił w środę w Katowicach szef SLD Grzegorz Napieralski. Sojusz proponuje powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej, która monitorowałaby działania związane z kryzysem.

Podczas konferencji prasowej Napieralski skrytykował rząd Donalda Tuska. Premier we wtorek zapowiedział cięcia budżetowe na 17 mld zł. äZastanawiające, dlaczego rząd PO, kiedy był wzrost gospodarczy nie zaplanował tych oszczędnościö ľ mówił przewodniczący SLD.

Jego zdaniem polski rząd powinien postawić nie na cięcia, ale na inwestycje, bo to one pomogą utrzymać popyt wewnętrzny.

äJest plan upowszechniania edukacji przedszkolnej. Budujmy więc przedszkola, remontujmy przedszkola, remontujmy szpitale. To dodatkowe miejsca pracy. To, co robi dzisiaj rząd, jest absolutnym zaprzeczeniem walki z kryzysemö ľ stwierdził.

Napieralski ocenił, że minister finansów Jacek Rostowski äzachowuje się jak dziecko we mgleö oraz äszkodzi Polsce i Polakomö i powinien zostać zdymisjonowany.

SLD będzie się domagać powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej. äMonitorowałaby, przeglądałaby wszystko co się dzieje z kryzysem - projekty nie tylko rządowe, ale być może też opozycji, dotyczące walki z kryzysem, i w sektorze finansów publicznych i bankowym i rodzimej gospodarki" - powiedział Napieralski.

Jak dodał, politycy SLD chcieliby, żeby "taka komisja została jak najszybciej powołana z ekspertów z poszczególnych klubów i by wzięła się jak najszybciej do pracyö.

Napieralski powiedział też, że SLD dotychczas nie dostał odpowiedzi od PO w sprawie propozycji zmian zgłoszonych do projektu ustawy medialnej, przygotowanej przez Platformę.

Komentując doniesienia medialne o tym, że Rosja zawiesza realizację projektu rozmieszczenia swych rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim, Napieralski uznał, że to odpowiedź na inną politykę prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

äWskazuje na to, że tarcza antyrakietowa nie ma szans powstania w naszym kraju. Zwracaliśmy na to uwagę od dłuższego czasu i wskazywaliśmy niemądrą politykę dwóch prawicowych partii, które prześcigały się w zeszłym roku, by jak najszybciej dojść do porozumienia z administracją, która odchodziła" ľ mówił Napieralski.

Wyraził też nadzieję, że instalacja nie powstanie na terenie Polski, bowiem - w jego ocenie - äspowodowałaby większe zagrożenie dla naszego kraju i naszych obywateli".

Napieralski spotka się w środę w województwie śląskim z działaczami i sympatykami lewicy w Zabrzu i w Sosnowcu. W Sosnowcu rozpocznie działalność pierwszy w Polsce Klub Lewicy, zrzeszający przedstawicieli partii i organizacji o lewicowym charakterze, mający być płaszczyzną wymiany poglądów.

Szef SLD powtórzył w środę, że wierzy w jedną, wspólną listę lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyraził nadzieję na rychłe spotkanie z nowym przewodniczącym SdPl Wojciechem Filemonowiczem. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane