Napływ nowych środków do TFI ponad 3,8 mld zł w styczniu

opublikowano: 09-02-2007, 12:18

Na rachunki funduszy inwestycyjnych napłynęła w styczniu rekordowa kwota ponad 3,8 mld zł nowych środków.

Na rachunki funduszy inwestycyjnych napłynęła w styczniu rekordowa kwota ponad 3,8 mld zł nowych środków, szacują Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

"Styczeń był rekordowym miesiącem pod względem napływu nowych aktywów do funduszy inwestycyjnych. Według naszych szacunków saldo wpłat i umorzeń do tych produktów wyniosło ponad 3,8 mld zł. Dotychczasowy najlepszy osiągnięty został w listopadzie 2006 roku i wyniósł niespełna 3,7 mld zł" - czytamy w raporcie.

Towarzystwem, do którego w minionym miesiącu napłynęło najwięcej nowych aktywów było PKO TFI. W styczniu pozyskało ono około 1,2 mld zł, dzięki czemu jego udział w rynku wzrósł w ciągu miesiąca do 9,4% wobec 8,6% w grudniu.

Drugie towarzystwo o największym napływie nowych środków to BZ WBK AIB TFI. W styczniu do produktów z jego oferty wpłynęło około 840 mln zł.

Prawie 600 mln zł nowych środków udało się zgromadzić ING TFI.

Z drugiej strony w styczniu cztery TFI zanotowały przewagę umorzeń nad wpłatami, a największy odpływ (około 260 mln zł) dotknął BPH TFI. Ujemne saldo wpłat i umorzeń zanotowały również: Legg Mason TFI, Skarbiec TFI oraz SEB TFI.

Hitem minionego miesiąca były produkty o mieszanych strategiach inwestycyjnych, które pozyskały 1,8 mld zł nowych aktywów, co jest historycznie drugim najlepszym wynikiem dla tej grupy funduszy. Prawie 50% tego napływu stanowią nowe środki pozyskane do funduszu PKO/CS Zrównoważony.

W ostatnich dwóch miesiącach wyraźnie zmniejszyło się zainteresowanie Polaków funduszami akcyjnymi. W styczniu pozyskano do nich netto około 380 mln zł, podczas gdy w październiku i listopadzie ubiegłego roku notowały one rekordowe napływy środków (3,5 mld zl napływu netto w ciągu dwóch miesięcy).

Również produkty stabilnego wzrostu w styczniu miały zdecydowanie mniej zwolenników, niż w poprzednich miesiącach. Saldo napływu środków do tej grupy wyniosło około 340 mln zł, a najchętniej wybieranym produktem okazał się PKO/CS Stabilnego Wzrostu FIO, do którego napłynęło prawie 140 mln zł nowych środków.

Polscy inwestorzy coraz chętniej sięgają po niestandardowe produkty inwestycyjne. W minionym miesiącu do grupy (XXX) do której należą fundusze, których ze względu na specyficzną politykę inwestycyjną nie można umieścić w żadnej z podstawowych grup, wpłynęło netto około 750 mln zł. Ponad 200 mln zł pozyskał Pioneer FG SFIO subfundusz Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego.

Również grupa funduszy inwestujących w akcje zagraniczne ma coraz więcej zwolenników. Według szacunków Analiz Online w minionym miesiącu inwestorzy wpłacili do niej około 370 mln zł, co jest rekordowym wynikiem dla produktów AKZ.

Większość z tych środków to napływ do nowego funduszu z oferty DWS Polska TFI - DWS Polska FIO Top 50 Małych i Średnich Spółek Plus, który zgromadził ok. 260 mln zł.

Wszystkie produkty dłużne (obligacji polskich, dolarowych i eurowych) straciły netto około 180 mln zł.

(ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane