Napór podaży spada. Indeksy, niestety, też

Artur Szymański
13-11-2007, 00:00

Początek tygodnia przyniósł pogłębienie spadków z poprzednich trzech sesji. Poniedziałek stał jednak pod znakiem wyraźnie mniejszej aktywności inwestorów. Zmalała ochota do pozbywania się akcji.

Obroty walorami z indeksu WIG20 podsumowano na 836 mln zł, a więc o ponad miliard złotych mniej niż w piątek. Niemniej poniedziałek trzeba zapisać na konto niedźwiedzi. Kupujący też raczej wstrzymywali się z uzupełnianiem portfeli. Stali z boku i przyglądali się przebiegowi wydarzeń.

Przez chwilę wydawało się, że inwestorzy w Warszawie zdołają przełamać dominację czerwonego koloru w giełdowych tabelach. Przed południem WIG20 odrobił większość porannego 1,4-procentowego spadku, wychodząc na niespełna 0,2-procentowy minus. Nie udało się jednak powrócić nad poziom 3600 pkt, co pozbawiło graczy wiary we własne siły.

Potem nad Londynem pojawiła się gigantyczna chmura dymu z oczywistym w takich sytuacjach podtekstem ataku terrorystycznego. I mimo szybkiego uspokojenia, że to „tylko” pożar, do końca dnia brakowało chętnych do walki o minimalizowanie straty WIG20.

Ostatecznie indeks blue chipów zakończył dzień na najniższym poziomie 3543,76 pkt, a więc o 1,74 proc. niżej niż w piątek. Tym samym WIG20 wrócił do poziomu z 12 września. Nieco mniej stracił wskaźnik średnich spółek sWIG80, zniżkując o 1,1 proc. Większej straty (-1,9 proc.) doznał mWIG40, który obrazuje nastroje na rynku małych spółek.

Scenariusz na najbliższe dni zależy, jak zwykle w ostatnich tygodniach, od rozwoju trendu na giełdzie amerykańskiej. A ten jest poważnie zagrożony. Na szczęście w piątek Dow Jones, po wcześniejszym przebiciu linii trendu wzrostowego, nie spadł poniżej wsparcia wyznaczonego przez dołki z końca sierpnia i 10 września.

Artur Szymański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Napór podaży spada. Indeksy, niestety, też