Narodowy Bank Szwajcarii stracił 15 mld CHF

opublikowano: 09-01-2019, 09:25

Według wstępnych szacunków, Narodowy Bank Szwajcarii odnotował w 2018 r. stratę w wysokości 15 mld franków (15,3 mld USD), spowodowaną m.in. załamaniem na globalnych rynkach akcji i mocnym frankiem. Rok wcześniej SNB wypracował rekordowy zysk w kwocie przekraczającej 50 mld CHF.

Akcje - w tym amerykańskie blue chipy, takie jak Apple czy Facebook - stanowią 20 proc. w globalnym portfelu SNB. Tymczasem w minionym roku spadły indeksy giełdowe w USA i Europie, podczas gdy frank zyskał w realcji do większości swoich konkurentów z grupy G10, co doprowadziło do straty w wysokości 16 mld CHF tylko w tym portfelu.

Wyświetl galerię [1/2]

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)

Bloomberg

To na razie wstępne szacunki, a więcej szczegółów przedstawionych ma zostać pod czas oficjalnej prezentacji zaplanowanej na 4 marca.

Wartość udziałów (w tym akcji) posiadanych przez SNB przekracza wartość rocznej produkcji gospodarczej Szwajcarii. To powoduje, że instytucja na czele której stoi Thomasa Jordana jest narażona na duże wahania, gdy rynki stają się niespokojne. Jednak wszelkie odnotowywane zyski lub straty, nie mają wpływu na politykę pieniężną.

Niemniej jednak, wcześniejsze straty wywoływały krytykę ze strony polityków, a w 2013 r. SNB nie wypłacił rządowi żadnych środków.

W przeciwieństwie do wielu innych banków centralnych, SNB jest notowany na lokalnej giełdzie papierów wartościowych. Największy odsetek jego  akcji mają instytucje publiczne, w tym kantonalne rządy i banki kantonalne. Istnieje również około 2000 prywatnych inwestorów, którzy otrzymują dywidendę, ale których prawa głosu są bardzo ograniczone. SNB zapowiedział, że dywidenda będzie wynosić maksymalnie 15 franków na akcję, podczas gdy całkowita wypłata dla rządu federalnego i kantonów wyniesie 2 mld CHF. Wypłata dywidendy ma pochodzić ze środków zarobionych w poprzednich latach.

SNB odnotował również stratę w wysokości 300 mln CHF na posiadanym złocie i wynik netto w wysokości 2 mld CHF na pozycji franka szwajcarskiego, które obejmuje dochody z ujemnych odsetek, które pobiera na kontach depozytowych.

Frank w zeszłym roku zyskał około 4 proc. w stosunku do euro, tracąc 0,8 proc. do dolara. Te dwie waluty stanowią lwią część  rezerw walutowych Szwajcarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu