Narodzi się narodowy gigant

GRA
opublikowano: 28-12-2016, 22:00

Szokujące prognozy 2017 redakcji Pulsu Biznesu

We wrześniu 2016 r., przy okazji publikacji strategii PGE, prezes Henryk Baranowski witał w sali „siostrzane” firmy. Chodziło o przedstawicieli Tauronu, Enei i Energi, które — podobnie jak PGE — kontrolowane są przez skarb państwa. Nawet nie zdawał sobie sprawy, jak trafna to uwaga.

W styczniu Krzysztof Tchórzewski, minister energii,

oświadczy, że nadzorowane przez niego firmy są już w zasadzie siostrami syjamskimi. Dlatego pójdzie dalej.

— Uda nam się to, na co nie odważył się poprzedni rząd. Widząc, że państwowe firmy energetyczne współpracują z sukcesem na wielu polach i osiągają imponujące synergie, podjęliśmy decyzję o ich połączeniu — zapowie Krzysztof Tchórzewski.

Przykładów współpracy nie trzeba szukać — państwowe firmy ratują już wspólnie górników i Polimeks, starają się o aktywa EDF i rozwijają elektromobilność. — Pierwszy etap obejmuje połączenie PGE, Tauronu, Enei i Energi. Pod koniec 2017 r. przeanalizujemy, czy powinna do nich dołączyć PGNiG Termika — powie Krzysztof Tchórzewski.

W czerwcu wypracowany będzie model połączenia — dojdzie do spektakularnej operacji wymiany akcji pomiędzy czterema giełdowymi firmami, w wyniku której spółką matką stanie się PGE. Operacja, zakończona w grudniu 2017, zyska miano największej europejskiej transakcji M&A roku i najbardziej skomplikowanej w historii europejskiego rynku kapitałowego. Powstanie gigant z potencjałem do podboju zagranicznych rynków energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu