NASA ma środek, który zaoszczędzi liniom lotniczym miliony

opublikowano: 10-03-2016, 12:31

Naukowcy NASA opatentowali środek, który uniemożliwia przyklejanie się do powierzchni samolotów owadów.

Środek spowoduje, że powierzchnie samolotów, szczególnie skrzydeł, będą miały lepszy opływ powietrza. To pozwoli zredukować opór, a przez to zużycie paliwa.

Bloomberg

- Myślę, że jesteśmy zdecydowanie na właściwej drodze – powiedział Fay Collier, menedżer projektu w  Environmentally Responsible Aviation Project w NASA. - To olbrzymi krok naprzód – dodał. 

Skuteczność różnych środków testowano w tunelu aerodynamicznym przez rok z wykorzystaniem skrzydła Boeinga 757. Dwa okazały się na tyle obiecujące, że NASA szykuje się do udostępnienia licencji na ich wytwarzanie przez firmy w celach komercyjnych. Najlepszy jak dotąd środek powoduje, że do powierzchni samolotów nie przyczepia się ok. 40 proc. owadów, które zwykle na nich się osadzają. Naukowcy pracują nad poprawieniem tego wyniku.

Mark Drela, profesor aerodynamiki w Massachusetts Institute of Technology podkreśla, że uzyskanie doskonalszego opływu powietrza może przynieść wielkie korzyści.

- W przypadku samolotu pasażerskiego są ogromne. O czynnik 10. Są kolosalne. To jak poprawić dystans, który może przejechać auto na galonie paliwa z 20 mil do 200 – powiedział.

NASA prognozuje, że możliwość uzyskania „czystej” powierzchni samolotów w połączeniu z uwzględniającą to nową konstrukcją mogą poprawić efektywność wykorzystania paliwa o ponad 1 proc. Amerykańskie linie lotnicze spaliły w 2015 roku 16,7 mld galonów paliwa. 1 proc. oznaczałby zatem oszczędność 167 mln galonów paliwa, co zmniejszyłoby rachunek przewoźników o 308 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane