NASA: oszukane aluminium przyczyną ponad 700 mln USD strat

opublikowano: 01-05-2019, 13:22

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, że niespełniający wymogów materiał dostarczony przez spółkę zależną Norsk Hydro przyczynił się do katastrof dwóch satelitów.

Chodzi o misje NASA: Orbiting Carbon Observatory w 2009 roku i Glory dwa lata później. W obu przypadkach nie udało się umieścić satelitów na orbicie i doszło do ich zniszczenia w atmosferze. Okazało się, że dostawca aluminium, Sapa Profiles, sfałszował wyniki badań i przedstawił fałszywe certyfikaty profili będących kluczowym komponentem systemu dostarczania ładunku, poinformowała amerykańska  agencja kosmiczna.

Norsk Hydro zobowiązało się zapłacić 46 mln USD odszkodowania NASA, Departamentowi Sprawiedliwości i innym w celu zakończenia postępowania kryminalnego dotyczącego oszustwa. Sapa, obecnie działający pod nazwą  Hydro Extrusion Portland, został wykluczony z możliwości starania się o kontrakty federalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane