NASA spróbuje uprawy ziemniaków na Marsie

opublikowano: 23-12-2015, 22:00

NASA, amerykańska agencja kosmiczna, nawiązała współpracę z peruwiańskim Międzynarodowym Centrum Ziemniaków w celu opracowania metody ich hodowli w warunkach marsjańskich.

Symulując na Ziemi warunki panujące na Marsie, sprawdzi, czy da się na nim hodować ziemniaki oraz inne warzywa. NASA wybrała Peru, ponieważ gleba na pustyni Pampas de La Joya jest niemal identyczna z marsjańską. Naukowcy będą musieli jedynie dodać sztuczną atmosferę Czerwonej Planety. Co ciekawe, uprawa ziemniaków na Marsie nie wydaje się specjalnie trudna. Jego atmosfera w niemal 95 proc. składa się z dwutlenku węgla, co jest korzystne dla ziemniaków. Z wstępnych szacunków wynika, że uprawa ziemniaków w warunkach marsjańskich dawałaby dwu-, a nawet czterokrotnie większe zbiory niż w warunkach ziemskich. Na uprawę ziemniaków na samym Marsie trzeba jeszcze poczekać, bo NASA zamierza wysłać tam astronautów dopiero za około 20 lat. — Pomysł uprawy roślin z przeznaczeniem na żywność dla ludzkich kolonii kosmicznych może już wkrótce stać się rzeczywistością — twierdzi Chris McKay, planetolog z Ames Research Center w NASA.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane