Czytasz dzięki

NASA zamierza wysłać astronautów na Księżyc do roku 2018

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-09-2005, 10:09

Agencja NASA zamierza doprowadzić od powrotu człowieka na Księżyc do roku 2018-20, po upływie prawie pół wieku od ostatniej misji księżycowej w ramach programu Apollo - ujawnili w piątek przedstawiciele agencji.

Agencja NASA zamierza doprowadzić od powrotu człowieka na Księżyc do roku 2018-20, po upływie prawie pół wieku od ostatniej misji księżycowej w ramach programu Apollo - ujawnili w piątek przedstawiciele agencji.

    NASA zaprezentowała w piątek w Kongresie swój plan kolejnego etapu badań Księżyca. W ub. środę plan przedstawiono w Białym Domu.

    Plan przewiduje m. in. budowę nowego pojazdu kosmicznego, zdolnego do pokonania odległości z niskiej orbity wokółziemskiej na orbitę wokół Księżyca i do powrotu. Na Srebrnym Globie lądowałby specjalny moduł, podobnie jak to miało miejsce w programie Apollo.

    Do budowy pojazdu - jak powiedział John Logsdon, dyrektor instytutu kosmicznego uniwersytetu Jerzego Waszyngtona - będą wykorzystane elementy stosowane w wahadłowcach, a nawet części rakiet Saturn, które służyły do podróży na Księżyc w ramach programu Apollo.

    Pozwoli to na znaczne zmniejszenie kosztów, a ponadto zmniejszy ryzyko związane z nowymi, niesprawdzonymi technologiami.  

    Pierwszy doświadczalny lot nowego pojazdu na orbitę okołoziemską powinien odbyć się do roku 2012. Dwa lata wcześniej ostatecznie wycofane zostaną z eksploatacji obecnie używane wahadłowce.

    Logsdon przyznał, że realizację programu może opóźnić fakt, iż rząd federalny będzie przeznaczał olbrzymie środki na odbudowę terenów zdewastowanych przez huragan Katrina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane