Nasdaq najwyżej w tym roku

MD
opublikowano: 08-09-2009, 22:30

Na zamknięciu sesji Nasdaq rósł o 0,9 proc. do 2037 pkt. To jego najwyższa wartość w tym roku. Indeks zyskał już 29 proc. od początku roku i 60 proc. od minimum, zanotowanego 9 marca. Dow Jones wzósł o 0,6 proc., a S&P500 o 0,9 proc.

Amerykańscy inwestorzy wrócili na rynek po „długim weekendzie” w świetnych nastrojach. Tak świetnych, że Nasdaq kończył sesję najwyższą wartością w tym roku, S&P500 zamknął się o ok. 0,5 proc., a Dow Jones o ok. 0,9 proc. poniżej tegorocznego szczytu. Tak doskonałe wyniki przypadły na dzień, kiedy dolar osiągnął tegoroczne minimum wobec koszyka najważniejszych walut, a Fed podał wiadomość o rekordowym spadku kredytu konsumenckiego w lipcu.

Najmocniej drożały spółki surowcowe. W indeksie S&P500 jest 58 przedstawicieli tej branży. Wzrostem kursu kończyło sesję 55. Co ciekawe, jedną z trzech taniejących spółek był Newmont Mining, jeden z największych producentów złota, którego kurs pod wpływem słabnącego dolara przekraczał we wtorek 1000 USD. Trójka najmocniej drożejących spółek surowcowych, to producenci metali Allegheny Technologies Inc. i Titanium Metals Corp. oraz dostawca węgla Peabody Energy. Powrót ropy powyżej 70 USD po raz pierwszy od końca sierpnia spowodował wzrost popytu na akcje spółek naftowych. Inwestorzy kupowali akcje m.in. największych spółek branży: Exxon Mobil i Chevrona, dzięki czemu znalazły się w piątce najmocniej drożejących blue chipów ze średniej Dow Jones. Liderem był tu General Electric, którego kurs wzrósł najmocniej od lipca po tym, jak JPMorgan Chase podwyższył rekomendację koncernu do „przeważaj”. Najmocniej przecenionym blue chipem był Kraft Foods, który zapłacił ponad 5 proc. spadkiem kursu za nieudaną próbę przejęcia brytyjskiego Cadbury.

Wzrost rynku technologicznego, to przede wszystkim zasługa drożejących producentów półprzewodników. Z 19 spółek branży w górę poszły kursy akcji 14. AMD zdrożał o 14,5 proc. po podwyższeniu rekomendacji spółki przez Barclays Capital. Intel nie poszedł śladem mniejszego rywala. Jego kurs wzrósł tylko o 0,8 proc. Podobnie rosły notowania Texas Instruments. Inwestorzy spodziewają się, że największy producent chipów stosowanych w komórkach w środę skoryguje w górę swoją prognozę kwartalną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu