Nasdaq w końcu spada po 5 sesjach wzrostów

Przemek Barankiewicz
09-10-2001, 19:40

We wtorek inwestorzy handlujący na giełdzie Nasdaq rozpoczęli realizację zysków z poprzednich sześciu sesji. Do pogorszenia nastrojów w sektorze hi-tech przyczyniła się porażka Microsoftu w antymonopolowym procesie przed Sądem Najwyższym. Swoje „trzy grosze” dołożyli także analitycy, powodując wyprzedaż producentów chipów. W miarę spokojnie jest za to na NYSE.

Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację złożoną przez Microsoft, oskarżany o naruszanie regulacji antytrustowych. Akcje spółki Billa Gatesa tracą po tej informacji ponad 4 proc.

Informacja o Microsoft niekorzystnie wpłynęła na notowania innych spółek softwarowych, m.in. Oracle. Z kolei wypowiedzi analityków z ABN Amro i CS First Boston uderzyły w ceny akcji spółek produkujących układy scalone. Spada między innymi kurs Intela, któremu drugi z wymienionych banków nie wróży zrealizowania prognozy na III kwartał.

Sam CS First Boston już niedługo znacznie zmniejszy swój skład analityków, bo szwajcarski Credit Suiss zapowiedział zwolnienie 2000 pracowników w swoim inwestycyjnym skrzydle. Nie zareagowały na to kursy banków inwestycyjnych w Nowym Jorku, które jako jedne z nielicznych zyskują.

Spada wartość akcji Motoroli. Część inwestorów obawia się o wyniki spółki, które poznamy po zakończeniu sesji.

Nie ma już chętnych do zakupu papierów zbrojeniowych, które mają być beneficjentem konfliktu na Środkowym Wschodzie. Spada kurs Raytheon, największego producenta pocisków, i koncernu Lockheed Martin.

Wśród spółek zgrupowanych w indeksie Dow Jones Industrial najlepsze są udziały Alcoa, największego producenta aluminium. Bank JP Morgan bardzo pozytywnie wyraził się o spółce, która jeszcze wczoraj przewodziła spadkom na NYSE.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nasdaq w końcu spada po 5 sesjach wzrostów