Nasdaq wzrósł już siódmą sesję z rzędu

(Marek Druś)
opublikowano: 23-05-2005, 22:10

Na amerykańskich rynkach akcji nadal panują dobre nastroje. Dow Jones i Nasdaq zakończyły sesje 0,5 proc. zwyżką. Inwestorzy liczą na dobre dane makro, które pojawią się w kolejnych dniach. Indeks spółek technologicznych zakończył wzrostem już siódmą sesję z rzędu. Po raz ostatni tak długa seria zwyżek miała miejsce na początku listopada ubiegłego roku.

Na amerykańskich rynkach akcji nadal panują dobre nastroje. Dow Jones i Nasdaq zakończyły sesje 0,5 proc. zwyżką. Inwestorzy liczą na dobre dane makro, które pojawią się w kolejnych dniach. Indeks spółek technologicznych zakończył wzrostem już siódmą sesję z rzędu. Po raz ostatni tak długa seria zwyżek miała miejsce na początku listopada ubiegłego roku. Od 12 maja Nasdaq zyskał już 4,8 proc.

W tym tygodniu pojawią się dane makro, które mogą mocno wpłynąć na stan nastrojów amerykańskich inwestorów. Już we wtorek poznamy m.in. majowy wskaźnik zaufania konsumentów. Ujawnione zostaną także notatki z majowego posiedzenia FOMC. W kolejnych dniach pojawią się m.in. kwietniowe zamówienia na dobra trwałego użytku i PKB w I kwartale.

Jedną z najmocniej drożejących spółek notowanych na Nasdaq był Apple Computer. Zainteresowanie jego akcjami wywołały doniesienia medialne o rozmowach, jakie prowadzi z Intelem na temat zastosowania jego mikroprocesorów. Zdaniem analityków, byłaby to największa zmiana w 21-letniej historii producenta Macintoshy. Kurs Intela wzrósł, jednak nie tak mocno jak Apple. Umiarkowanie zdrożały także akcje IBM, który jest obecnie głównym dostawcą chipów stosowanych przez spółkę.

Wśród spółek notowanych w ramach S&P500 prym wiodła branża naftowa. Analitycy Sanford C. Bernstein podwyższyli rekomendację jej blue chipów: ExxonMobil, Chevron i ConocoPhillips. Podobnie działo się w przypadku producentów oprogramowania. Rekomendację branży podwyższył Goldman Sachs. W górę poszły kursy m.in. Microsoftu, Oracle i McAfee, drugiego amerykańskiego producenta programów antywirusowych.

Podwyższenie rekomendacji wywołało także wzrost akcji Cieny, jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego, i Pixar, producetna filmów animowanych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane