Nasdaq wzrósł ósmy raz z rzędu

MD
17-09-2010, 22:47

Zaskakujący spadek wrześniowego wkaźnika nastrojów konsumentów nie skłonił amerykańskich inwestorów do pozbywania się akcji. Dow Jones rósł na zamknięciu sesji o 0,12 proc., S&P500 o prawie 0,1 proc., a Nasdaq o 0,5 proc.  

Amerykańskie rynki akcji zanotowały trzeci wzrostowy tydzień z rzędu. To najdłuższa seria zwyżek od kwietnia tego roku. Dow Jones zyskał przez ostatnie pięć sesji 1,4 proc., a od 1 września prawie 6 proc. S&P500 zyskał w minionym tygodniu 1,45 proc. Od początku miesiąca jego wartość poszła w górę o 7,3 proc. po tym, jak kończył wzrostem 9 z 12 sesji. Najlepiej wygląda jednak sytuacja na rynku spółek technologicznych. Nasdaq zyskał przez tydzień 3,26 proc., a od początku miesiąca aż 9,5 proc. Wartość indeksu wzrosła przez osiem kolejnych sesji i jak dotąd tylko jedna we wrześniu zakończyła się jej spadkiem.

W piątek największym popytem cieszyły się akcje spółek przemysłowych. Ich indeks wzrósł o ok. 0,9 proc. jego najmocniej drożejącym komponentem był Deere (4 proc). Popyt na akcje producenta maszyn rolniczych wywołała wiadomość o pomocy, jaką oferują mu władze Rosji aby skłonić go do uruchomienia produkcji w ich kraju. Inwestorzy kupowali także akcje spółek świadczących usługi telekomunikacyjne (0,6 proc.) oraz z segmentu IT (0,5 proc.). Wśród tych ostatnich najmocniej drożało Oracle (8,4 proc.), co spowodowane było wyższym niż oczekiwano zyskiem kwartalnym drugiego na świecie producenta oprogramowania, a także wyższą od szacunków analityków prognozą sprzedaży w obecnym kwartale. Najsłabiej wypadły w piątek segmenty energii (-0,45 proc.) i finansowy (-0,5 proc.). Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones 17 taniało, 13 drożało. Najmocniej spadał kurs Hewlett-Packarda (-3 proc.), co wiązano z informacją o rychłym wyborze nowego prezesa spółki, którym ma podobno zostać jeden z jej dotychczasowych menedżerów. Najmocniej drożały akcje Caterpillar (1,6 proc.), największego na świecie producenta ciężkiego sprzętu budowlanego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Nasdaq wzrósł ósmy raz z rzędu