Nasdaq zakończył sesję umiarkowanym wzrostem

06-01-2004, 22:04

Amerykańskie giełdy lekko przyhamowały ostatnie wzrosty. Wtorkowe notowania zakończyły się niewielkimi zmianami wartości indeksów. Przez większą cześć sesji na rynkach utrzymywały się negatywne nastroje. Średnia Dow Jones przez większą część notowań znajdowała się poniżej poziomu ostatniego zamknięcia. Nasdaq umiarkowanie wzrósł co wystarczyło, aby osiągnął najwyższy poziom od stycznia 2002 roku.

Nastroje amerykańskich inwestorów popsuły najnowsze dane makro. Wskaźnik ISM sektora usług spadł w grudniu wbrew oczekiwaniom ekonomistów, którzy oczekiwali jego kolejnego wzrostu. W listopadzie po raz pierwszy od trzech miesięcy spadły zamówienia fabryczne. Z drugiej strony zapowiadane w grudniu redukcje miejsc pracy okazały się niższe niż miesiąc wcześniej. Cześć inwestorów nadal niepokoi dalszy spadek wartości dolara.

Przez większą część sesji liderem wzrostów wśród blue chipów ze średniej Dow Jones był J.P Morgan. Stało się tak za sprawą analityków Prudential Equity, którzy twierdzą, że ustępujący jedynie Citigroup bank osiągnie w 2004 roku wyższy zysk niż oczekuje rynek. Wyraźnie rosła także cena papierów Wal-Mart. Największa na świecie sieć supermarketów zapowiedziała wykupienie własnych akcji za 7 mld USD. Inwestorzy liczą także na dobre wiadomości o grudniowej sprzedaży branży handlu detalicznego. W

W grupie spółek, których papiery spotkała w czasie wtorkowych notowań przecena znalazły się Caterpillar, AT&T i ExxonMobil. Wynikało to z realizacji zysków. W czasie poniedziałkowej sesji papiery tych spółek wyraźnie drożały.

Na rynku spółek nowych technologii przez całą sesję wyraźnym wzrostem kursu wyróżniał się Sun Microsystems. Według analityków Merrill Lynch jeden z liderów rynku serwerów osiągnie w czwartym kwartale wyższe przychody niż oczekuje rynek. Wyraźniej niż rynek poszła w górę cena papierów kanadyjskiego Nortel Networks. Analitycy SoundView Technology twierdzą, że największy północnoamerykański producent sprzętu telekomunikacyjnego poprawił wyniki w segmencie telefonii komórkowej. Ma także szansę na zdobycie części z wartego 2 mld USD kontraktu zawartego przez największy amerykański telekom, Verizon Communications.

Jedną z najmocniej przecenionych spółek technologicznych był Gateway, niegdyś jeden z największych amerykańskich dystrybutorów komputerów osobistych. Spółka osiągnęła znacznie niższe przychody ze sprzedaży w czwartym kwartale od prognozowanych jeszcze w październiku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nasdaq zakończył sesję umiarkowanym wzrostem