Nasdaq zmienił klimat na polskiej giełdzie

Tomasz Furman
opublikowano: 07-08-2001, 00:00

Nasdaq zmienił klimat na polskiej giełdzie

Pierwsza godzina poniedziałkowych notowań ciągłych obfitowała we wzrosty zdecydowanej większości akcji, w tym zwłaszcza spółek największych i najbardziej płynnych. Dzięki temu również wszystkie indeksy zanotowały lepsze wyniki niż na otwarciu. Ochłodzenie przyszło po jedenastej, kiedy to zaczęła przeważać strona podażowa.

Mimo to przez znaczącą część sesji większość kursów była na poziomie wyższym niż ceny odniesienia. Dodatkowo GPW zachowywała się lepiej niż parkiety zachodnioeuropejskie, co było przede wszystkim zasługą wzrostów na spółkach teleinformatycznych. Obawy dotyczące zwłaszcza przecen na Nasdaq spowodowały jednak spadki kursów większości akcji na GPW, co na zamknięciu dało ujemne wyniki na indeksach WIG, WIG 20 i MIDWIG. Jedynie NIF i TechWIG osiągnęły minimalny wzrost.

Wczoraj wśród dziesięciu najpopularniejszych akcji spółek, jedynie walory Elektrimu, BRE Banku i Softbanku uzyskały wzrosty. Najlepiej wypadł w tym gronie Elektrim, który po znaczących przecenach poprawił swój kurs o niespełna 2 proc., głównie dzięki informacji o braku zagrożeń dla transakcji z Vivendi. Z kolei wzrost BRE Banku to efekt komunikatu na temat powołania menedżerskiej grupy inwestycyjnej, która będzie zwiększać swoje zaangażowanie w kapitale akcyjnym banku. Z krajowych blue chipów największy spadek dotknął walorów Elektrimu Kable, do czego wydatnie przyczynił się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podtrzymując decyzję o zakazie fuzji EK z Krakowską Fabryką Kabli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nasdaq zmienił klimat na polskiej giełdzie