Nasilają się nieterminowe płatności

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 19-02-2011, 00:00

To jednorazowy wybryk, czy zapowiedź osłabienia koniunktury? Przybywa nierzetelnych kontrahentów.

To jednorazowy wybryk, czy zapowiedź osłabienia koniunktury? Przybywa nierzetelnych kontrahentów.

Do firm wraca problem zatorów płatniczych — wynika z badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Wskaźnik obrazujący bezpieczeństwo płynnościowe prowadzenia przedsiębiorstw w Polsce — tworzony na podstawie ankiet wypełnianych cyklicznie przez grupę 200 szefów firm — spadł w I kwartale 2011 r. do 4,6 pkt z 22,8 pkt w poprzednim kwartale. Indeks jest najniżej od półtora roku. Tak silnego spadku wskaźnik nie notował nawet po wybuchu światowego kryzysu.

— Niestety, rok 2011 zaczynamy ze znacznie niższym poczuciem bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców niż rozpoczynaliśmy rok 2010. To niepokojący prognostyk — mówi Mariusz Hildebrand, prezes BIG InfoMonitor.

Obecnie 84 proc. przedsiębiorców twierdzi, że nieterminowe regulowanie płatności przez kontrahentów zagraża funkcjonowaniu firmy. Kwartał wcześniej deklarowało tak 72 proc. ankietowanych.

Na pytanie: "jak często występują zatory płatnicze?", 76 proc. przedsiębiorców odpowiedziało "często". Przed kwartałem takie zdanie miało tylko 45 proc. szefów firm. Co takiego wydarzyło się w ostatnich miesiącach, że przedsiębiorcy przestali sobie płacić? Z punktu widzenia makroekonomicznego nie ma uzasadnienia do takiego niepokoju — według większości prognoz, wzrost gospodarczy przyspieszył w czwartym kwartale z 4,2 proc. do około 4,5 proc.

— Może to tylko jednorazowe nasilenie się problemów płynnościowych, np. związanych z podwyżką VAT, i w kolejnych kwartałach sytuacja wróci do normy. Nie jest jednak wykluczone, że jest to prognostyk zbliżającego się wyhamowania koniunktury. Będziemy to badać — mówi Mariusz Hildebrand.

Poprawia się natomiast sytuacja płynnościowa w sektorze bankowym. Wskaźnik bezpieczeństwa płynnościowego tzw. dostawców usług finansowych wzrósł z 2,7 pkt do 11,6 pkt — najwyżs

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu