NASK z internetem w Katowicach

DI
18-01-2006, 00:00

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), państwowa jednostka badawczo-rozwojowa, uruchomiła w Katowicach stację bazową radiowego systemu dostępu do sieci, w tym do internetu. Pozwala ona dostarczać sygnał także do okolicznych miast, np. Dąbrowy Górniczej, Jaworzna czy Tarnowskich Gór.

Stacja bazowa NASK nie działa w popularnym w ostatnim czasie systemie radiowym WiMAX, lecz w VectraStar, który pozwala na transmisję danych (dostęp do internetu czy sieci korporacyjnej), dźwięku (telefonia) i obrazu (wideokonferencje). 

We wrześniu 2005 r. NASK uruchomiła pierwszą stację bazową w Warszawie. Jest pierwszym podmiotem, który zaczął komercyjne wykorzystywanie częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz. W dwóch przetargach takie częstotliwości uzyskały też PTC, E-internets oraz Netia Globe i Netia Świat (spółki zależne od Netii).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NASK z internetem w Katowicach