Czytasz dzięki

Następca tronu wzywa do umiarkowanego islamu

DI, PAP
opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Społeczność międzynarodową poprosił o pomoc w przekształcaniu „dogmatycznego królestwa w otwarte społeczeństwo”

Muhammad ibn Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej, wezwał swój kraj do „powrotu do umiarkowanego islamu”, a społeczność międzynarodową poprosił o pomoc w przekształcaniu „dogmatycznego królestwa w otwarte społeczeństwo”.

Mohammed bin Salman
Zobacz więcej

Mohammed bin Salman ARC

Przez ostatnich 30 lat skrajnie konserwatywna monarchia „nie była normalna”, a powodem tego były rygorystyczne doktryny. Ich rozwój był reakcją na rewolucję islamską w Iranie w 1979 r.

— To, co dzieje się od 30 lat, to nie jest Arabia Saudyjska ani Bliski Wschód. Po rewolucji islamskiej w Iranie ludzie chcieli przenieść jej model do innych państw, a jednym z nich była Arabia Saudyjska. Nie wiedzieliśmy, jak sobie z tym radzić. Problem rozlał się na cały świat i trzeba się go pozbyć — powiedział Muhammad ibn Salman.

Podkreślił, że Arabia Saudyjska należy do G20 i „jest jedną z największych gospodarek świata. (…) Jesteśmy na styku trzech kontynentów. Zmiana u nas na lepsze oznacza zmianę dla świata”. Rok temu dynastia Saudów ogłosiła program reform „Wizja 2030”. Wśród jego celów są m.in. dywersyfikacja źródeł dochodu uzależnionego od eksportu ropy, modernizacja tradycyjnego stylu życia Saudyjczyków oraz stworzenie miejsc pracy dla młodych. Jednym z przykładów modernizacji był dekret króla Salmana, dzięki któremu kobiety mogą prowadzić samochód. Królestwo było jedynym krajem na świecie, w którym było to zakazane. W Arabii Saudyjskiej kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń.

Surowa wahabicka interpretacja islamu zabrania im wychodzenia z domu bez ubioru osłaniającego całe ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane