Następcą wiceszefa ECB nie musi być Francuz-Solbes

Reuters
opublikowano: 25-01-2002, 10:44

MADRYD (Reuters) - Komisarz ds. Monetarnych Unii Europejskiej Pedro Solbes powiedział w piątek, że następca wiceprezydenta Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Christiana Noyera powinien pochodzić z jednego z krajów, które obecnie nie są reprezentowane w zarządzie ECB. Noyer zakończy swoją kadencję ostatniego dnia maja i kwestia jego następcy będzie powiązana z decyzją prezydent

MADRYD (Reuters) - Komisarz ds. Monetarnych Unii Europejskiej Pedro Solbes powiedział w piątek, że następca wiceprezydenta Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Christiana Noyera powinien pochodzić z jednego z krajów, które obecnie nie są reprezentowane w zarządzie ECB.

Noyer zakończy swoją kadencję ostatniego dnia maja i kwestia jego następcy będzie powiązana z decyzją prezydenta ECB Wima Duisenberga dotyczącą tego, czy wypełni on swoją ośmioletnią kadencję, czy też odejdzie wcześniej.

"Uważam, że Duisenberg został zaprzysiężony na osiem lat. Inicjowanie debat, które nie są sprawą otwartą w żaden sposób nie pomaga wiarygodności instytucji jaki i polityce pieniężnej w Europie" - powiedział Solbes na konferencji w Madrycie.

W sprawie następcy Noyera, dodał: "Nigdzie nie jest napisane, że jego następca musi być Francuzem. W mojej opinii powinien on być przedstawicielem jednego z krajów, które obecnie nie są reprezentowane w zarządzie ECB".

Solbes powiedział również, że decyzja dotycząca sukcesji po Noyerze może zostać podjęta na marcowym szczycie Unii w Barcelonie lub później.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane