Nastroje biznesu w strefie euro są najlepsze od dwóch lat

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 23-08-2013, 00:00

Dobrą passę w ostatnich miesiącach notuje nie tylko polska gospodarka, ale też nasz największy partner handlowy — strefa euro.

W drugim kwartale wyszła z recesji, a w bieżącym odnotowuje dalsze ożywienie. Wskaźniki PMI dla tamtejszej gospodarki od kilku miesięcy osiągają dawno nienotowane poziomy. Indeks dla przemysłu Eurolandu wzrósł w sierpniu z 50,3 do 51,3 pkt i jest najwyżej od 26 miesięcy. W górę wspina się też indeks dla usług — wzrósł z 49,8 do 51 pkt, co jest najlepszym wynikiem od równych dwóch lat.

— Widać wyraźną poprawę aktywności gospodarczej w ostatnich miesiącach. Jest duża szansa, że strefa euro w drugim półroczu zanotuje dalsze odbicie koniunktury — komentuje Frederik Ducrozet, ekonomista Credit Agricole. Motorem napędowym, który wyciąga cały Euroland z recesji, jest największa gospodarka regionu — Niemcy.

Choć gospodarka ta nie przeżywała aż tak silnej recesji, jak strefa euro, ożywienie jest jeszcze wyraźniejsze niż w całej unii walutowej. Wskaźniki PMI dla niemieckiego przemysłu i usług sięgają już 52 pkt.

— Dane za drugi kwartał z niemieckiej gospodarki okazały się lepsze od oczekiwań, a teraz zaskakują pozytywnie również pierwsze wyniki za trzeci kwartał. Dlatego podnosimy naszą prognozę wzrostu gospodarczego Niemiec na bieżący rok z 0,3 do 0,7 proc. oraz na rok 2014 z 1,5 do 1,7 proc. — twierdzi Ebrahim Rahbari, ekonomista Citigroup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nastroje biznesu w strefie euro są najlepsze od dwóch lat