Nastroje brytyjskich konsumentów najgorsze od lat 70. XX w.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2022, 07:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Coraz gorsze nastroje panują wśród brytyjskich konsumentów. Ogromna inflacja i niejasne perspektywy gospodarcze z recesją w tle zepchnęły sentyment do najniższego poziomu od połowy lat 70. ubiegłego wieku, donosi Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Opracowywany przez instytut badawczy GfK wskaźnik zaufania konsumentów z Wielkiej Brytanii opadł w oszacowaniu na wrzesień 2022 r. do -49 pkt z -44 pkt w sierpniu. Odczyt jest znacznie słabszy od mediany prognoz, która zakładała niewielką poprawę do -42 pkt.

Jak podkreśla GfK, odczyty -30 pkt i niższe zapowiadały recesję w czterech na pięć przypadków od czasu rozpoczęcia badania w 1974 roku.

Reuters wskazuje, że najnowsze odczyty podkreśliły niepewny stan brytyjskiej gospodarki, zanim nowy minister finansów Kwasi Kwarteng przedstawi parlamentowi informacje o środkach pomocy gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom związanych m.in. z wysokimi rachunkami za energię. .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane