Nastroje inwestorów z Eurolandu nieoczekiwanie pogorszyły się

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-03-2023, 11:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Odczyt marcowego wskaźnika nastrojów panujących wśród inwestorów strefy euro zaskoczył spadkiem. Sygnalizuje to, że obawiają się utrzymania wysokiej inflacji i stłumienia wiosennego ożywienia gospodarczego, informuje Reuters.

Adobe Stock

Mierzący sentyment wskaźnik Sentix spadł w oszacowaniu na marzec 2023 r. do -11 pkt z -8 pkt w lutym. Tymczasem konsensus rynkowy zakładał poprawę do -6,3 pkt.

Choć optymistycznie wygląda piąty z rzędu miesięczny wzrost indeksu oceny bieżącej sytuacji (z -10 do -9,3 pkt), jednak nadal pozostaje w ujemnym terytorium co może sugerować, że gospodarka znajduje się co najwyżej w stagnacji.

Rosnący pesymizm

Zdecydowanie gorzej prezentuje się sytuacji, jeśli chodzi o oczekiwania na przyszłość. W tym przypadku odnotowano gwałtowne tąpnięcie z -6,0 pkt w lutym do -13,0 pkt w marcu.

Może to przerodzić się w oczekiwania recesyjne – ocenił Manfred Huebner, dyrektor Sentix, podkreślając, że wzrost kosztów finansowania zewnętrznego będzie poważnym obciążeniem dla gospodarki w kolejnych miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane