Nastroje japońskiego biznesu najgorsze od dwóch lat

opublikowano: 01-04-2019, 06:42

Pogorszenie nastrojów biznesu jest związane z dalszym spadkiem aktywności japońskiego przemysłu, wynika z doniesień Reutersa.

Z badania „tankan” przeprowadzonego przez bank centralny wynika, ż w kwartale zakończonym w marcu indeks nastrojów menedżerów dużych firm przemysłowych spadł do 12. Trzy miesiące wcześniej wynosił 19. Ekonomiści spodziewali się spadku, ale do 14. Indeks spadł najniżej od marca 2017 roku i tąpnął najmocniej od grudnia 2012 roku.

Pogorszenie nastrojów idzie w parze ze spadkiem aktywności przemysłu. Ostateczny odczyt PMI, podany przez Markit/Nikkei, wyniósł dla marca 49,2. To więcej niż lutym, kiedy sięgał 48,9. Dwa miesiące z rzędu odczytu poniżej 50, wskazującego na spadek aktywności, sygnalizuje najgorszy kwartał przemysłu od 2016 roku.

- Widzimy słabe dane i pogorszenie perspektyw odzwierciedlające spowolnienie japońskiej gospodarki – powiedział Hiroshi Miyazaki, ekonomista z Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities. – Ostatecznie spowolnienie gospodarki uderzy w zatrudnienie więc rośnie szansa, że Bank Japonii dokona zmiany polityki – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy