Nastroje japońskiego biznesu najlepsze od 2 ½ roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-07-2021, 06:51

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Bank Japonii wskazuje, że nastroje panujące wśród japońskich biznesmenów wzrosły w drugim kwartale 2021 r. do najwyższego poziomu od 2 ½ roku, donosi Reuters.

fot. Valery Sharifulin / TASS / Forum

Tzw. sondaż Tankan pokazał, że główny indeks nastrojów dużych producentów podskoczył do plus 14 pkt w czerwcu z plus 5 pkt w marcu, poprawiając się czwarty kwartał z rzędu i osiągając najwyższy poziom od grudnia 2018 r. Rynek jednak liczył na więcej, gdyż mediana prognoz zakładała wzrost do 16 pkt.

Na plus wyszedł też indeks nastrojów w sektorze usług. Wzrósł do plus 1 pkt wobec minus 1 w poprzednim kwartale, ale również jemu nie udało się sprostać oczekiwaniom (+3 pkt). W tym przypadku to jednak najwyższa wartość od marca 2020 r.

Duże japońskie firmy spodziewają się wzrostu nakładów inwestycyjnych o 9,6 proc. w bieżącym roku obrotowym kończącym się w marcu 2022, po 8,3 proc. spadku w roku poprzednim.

Po 3,9-proc. spadku PKB w I kwartale, oczekuje się, że japońska gospodarka w okresie kwiecień-czerwiec 2021 r. odnotuje tylko nieznaczny wzrost gdyż wyhamowują ją nowe przypadki infekcji Covid-19, a także wysokie ceny surowców oraz niedobór chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane