Nastroje na europejskich giełdach pogorszyły wieści z UE

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-03-2003, 20:51

Po ustępstwach Iraku groźba wojny nieznacznie się zmniejszyła, co skłoniło najodważniejszych europejskich inwestorów do zakupów akcji. Nastroje pogorszyły jednak słabe dane z amerykańskiego sektora wytwórczego. Od początku sesji w USA indeksy na Starym Kontynencie spadały i zakończyły dzień na niewielkim plusie.

W fatalnych humorach są inwestorzy tureccy. Indeks tamtejszej giełdy stracił kilkanaście procent po nieoczekiwanej decyzji parlamentu. Po odrzuceniu prośby Amerykanów o rozmieszczenie wojsk w Turcji, rynek obawia się zahamowania wielomiliardowej pomocy gospodarczej z USA.

W centrum zainteresowanie pozostają ubezpieczyciele. Rozgrywa się batalia o kontrolę nad włoskim Generali. W szranki stanęły dwa czołowe banki Italii: Mediobanca i Unicredito, główny akcjonariusz Pekao SA. Drugi z banków potwierdził, że kupił 2 proc. akcji ubezpieczyciela, co ma zapobiec nominowaniu szefem Generali przedstawiciela banku Mediobanca, kontrolującego 13,6 proc. ubezpieczyciela. Co ciekawe, sam Generali przyznał, że kupił 2 proc. kapitału Unicredito. Kursy wszystkich spółek nieznacznie wzrosły.

Mocno spadła za to wycena Aegonu. Holenderska spółka ubezpieczeniowa straciła po obniżeniu rekomendacji przez ING Financial. Analitycy martwią się wypłacalnością i możliwą redukcją dywidend przez Aegon.

W Paryż mocno spadły wyceny spółek motoryzacyjnych. Rynek zaskoczyły fatalne dane o 8-proc. spadku sprzedaży nowych aut w lutym. Miesiąc wcześniej spadek wyniósł 9 proc. Akcje Renault potaniały o 6 proc.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nastroje na europejskich giełdach pogorszyły wieści z UE