Nastroje na rynku nadal są kiepskie

Marek Knitter
08-07-2003, 00:00

Nastroje na rynku obligacji nie są najlepsze. Inwestorzy niechętnie kupują polskie papiery. Podaż 10-letnich obligacji na środowy przetarg nie wywarła większego wpływu na notowania.

Rynek otworzył się powyżej piątkowego zamknięcia. Ceny 5-letnich papierów były średnio o 5 groszy wyższe. W ciągu dnia jednak dobry nastrój zniknął. Inwestorzy zaczęli pozbywać się obligacji 10-letnich. Może to oznaczać, że już próbują „ustawić się” pod aukcję. Wyprzedaży nie powstrzymała nawet publikacja zbliżonej do oczekiwań podaży obligacji na aukcji. Jutro resort finansów zamierza zaoferować papiery o wartości 1 mld zł. Ostatni raz MF wystawiło na sprzedaż obligacje tego typu w marcu i oferta wynosiła wówczas 1,6 mld zł. Popyt wyniósł 3,2 mld zł.

Na kolejnej aukcji bonów skarbowych rentowność papierów rocznych spadła do 4,803 proc. z 4,831 proc. tydzień temu. Natomiast średnia dochodowość bonów 13-tyg. spadła do 4,995 proc. z 5,11 proc. Łączny popyt na papiery wyniósł ponad 2,55 mld zł. Na następnym przetargu, 14 lipca, MF zaoferuje papiery roczne o wartości 800 mln zł i 13-tyg. o wartości 100 mln zł.

Aktywność inwestorów na rynku obligacji nie była wczoraj duża. Do godz. 15.00 na elektronicznym rynku papierów skarbowych CeTO zanotowano 7 transakcji o wartości 70 mln zł. Pod koniec notowań na rynku wtórnym średnia rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,77 proc., 5-letnich — 5 proc., a 10-letnich — 5,18 proc. Dziś nie ma żadnych ważnych danych makroekonomicznych mających wpływ na rynek wtórny. Należy więc oczekiwać kontynuacji stagnacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nastroje na rynku nadal są kiepskie