Nastroje niemieckich inwestorów lepsze niż oczekiwano

opublikowano: 15-11-2022, 15:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W listopadzie nastroje niemieckich inwestorów poprawiły się drugi miesiąc z rzędu, co wiązane jest z rosnącą nadzieją na słabnięcie inflacji, informuje Reuters.

Instytut ZEW ogłosił, że wskaźnik nastrojów niemieckich inwestorów wzrósł w listopadzie do minus 36,7 z minus 58,2 w październiku. Analitycy oczekiwali jego spadku, ale tylko do minus 50.

Reuters przypomina, że ujemna wartość wskaźnika ZEW oznacza iż więcej inwestorów ma pesymistyczne niż optymistyczne oczekiwania wobec nadchodzących sześciu miesięcy.

Szef ZEW, Achim Wambach uważa, że główną przyczyną poprawy nastrojów w listopadzie jest rosnąca nadzieja na spadek inflacji.

- Gdyby tak się stało, włodarze polityki monetarnej nie musieliby naciskać na hamulec tak mocno i tak długo jak się obawiają rynki – powiedział.

Wskaźnik oceny obecnych warunków także wzrósł w listopadzie mocniej niż oczekiwano. Wyniósł minus 64,5 wobec minus 72,2 w październiku. Analitycy prognozowali spadek do minus 68,4.

Szef ZEW stwierdził, że pomimo lepszych niż oczekiwano odczytów wskaźników, „perspektywy gospodarki Niemiec wciąż są jednoznacznie negatywne”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane