Nastroje w Europie dyktują wieści z USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-02-2008, 00:00

Dzień po największej w tym roku przecenie w USA europejskie rynki akcji zaczęły sesje od spadków. Paniki jednak nie było, choć każde zwiększenie aktywności przez popyt wykorzystywali sprzedający. Nastroje poprawiały rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy. Po południu humory graczy poprawiła wiadomość o większym, niż się spodziewano, wzroście wydajności pracy w USA przy mniejszej dynamice wzrostu jej kosztów.

W Europie najmocniej drożały akcje spółek, które mogą stać się celem przejęcia. Inwestorzy kupowali więc papiery m.in. Deutsche Postbank, Iberdroli i Societe Generale. Podwyższenie oferty przejęcia Rio Tinto nie podbiło jego kursu. Spowodowało natomiast wyprzedaż akcji tego, który ją złożył, czyli BHP Billiton. Cieszyli się też akcjonariusze Electrolux, szwedzkiego producenta sprzętu AGD. W czwartym kwartale spółka zdołała wypracować duży zysk netto (1,13 mld SEK). Zdecydowanie przebił on prognozy nawet największych optymistów.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane