Nastroje wyczekiwania na rynkach akcji

Patryk Zduńczak, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 24-06-2021, 11:13

Tak jak i zakończona już mozolna sesja azjatycka tak i pierwsze godziny handlu w Europie zapowiadają się spokojnie, przynajmniej w godzinach przedpołudniowych. W tym czasie kalendarium makroekonomiczne nie przewiduje znaczących publikacji. Ciekawiej pod tym względem zapowiada się druga części dzisiejszej sesji kiedy to poznamy stanowisko Rady Polityki Pieniężnej Wielkiej Brytanii odnośnie kluczowych składowych prowadzonej polityki.

Brytyjscy bankierzy przedstawią pogląd odnośnie dwóch najistotniejszych kwestii: dalszego tempa skupu aktywów oraz plany odnośnie kształtu polityki monetarnej w nadchodzącym czasie. Gospodarka na wyspach znajduje się w podobnym położeniu jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyraźne wzrosty inflacji skonfrontowane są z nadal kulejącym rynkiem pracy, co stawia bankierów centralnych przed wyzwaniem odpowiedniego ukierunkowania nastrojów i rozważnego sformułowania swoich komunikatów tak aby dać do zrozumienia, że są oni na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu, lecz na zdecydowaną reakcję w formie redukcji skupu aktywów lub podnoszenia poziomu stóp procentowych nadal jeszcze za wcześnie. Taką retorykę zakłada rynkowy konsensus i byłoby to zgodne z ostatnimi komunikatami decydentów BoE.

Wielka Brytania w klarowny sposób postawiła cel prowadzonego programu skupu aktywów w ujęciu nominalnym a ewentualne obniżenie jego tempa oznaczałoby rozciągnięcie programu w czasie. Co warte uwagi to fakt, że kolejne europejskie banki centralne powoli przestawiają się na retorykę, którą coraz wyraźniej podąża Fed, jakoby w latach 2022 oraz 2023 polityka pomocowa miała być zacieśniana. Zgodni z tym powinni być również bankierzy z Wielkiej Brytanii podczas publikacji dzisiejszych komunikatów.

Jastrzębi wydźwięk ostatnich decyzji monetarnych wyraźnie przekłada się na sytuacje na rynkach ryzykownych aktywów, co odwzorowane jest przez trudności z wyznaczaniem nowych szczytów przez główne benchmarki notowane na największych giełdach. Dzisiejszy poranek potwierdza tą tezę, niemiecki DAX trwa drugi miesiąc w mozolnej konsolidacji przy historycznych szczytach, a na rynku futures w Stanach Zjednoczonych ku nowym szczytom są w stanie wspinać się jedynie kontrakty oparte o technologicznego Nasdaqa.

Uwaga inwestorów zaangażowanych w aktywa na Wall Street skupiona dziś będzie na publikacji odczytu z rynku pracy, który odpowie na pytanie, czy pozytywna tendencja z ostatnich tygodni co do malejącej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zostanie utrzymana oraz na finalnym wskazaniu PKB w ujęciu kwartał do kwartału.

Na rynku walutowym chociaż zmienność jest ograniczona to widać sukcesywnie tracącego dolara, który oddaje część zwyżek powstałych w poprzednim tygodniu w odniesieniu do pozostałych walut z koszyka G-10. Kurs EURUSD ponownie wychodzi powyżej 1.193, natomiast GBPUSD zbliża się do okrągłego poziomu 1.138.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane