Nasza waluta znowu zyskuje na wartości

Jacek Jurczyński
opublikowano: 28-03-2002, 00:00

W środę notowania naszej waluty wzrastały. Sam przebieg sesji nie był zaskoczeniem dla analityków, podobnie zresztą jak decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Ceny dewiz spadały już od rana. Kurs dolara do złotego zniżkował z 4,117 do 4,104. Kurs euro do złotego spadł z 3,608 do 3,5905. Niższe ceny dewiz zaowocowały najniższym od końca stycznia odchyleniem od dawnego parytetu minus 11,30 proc. O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 4,105 zł, a jedno euro na 3,5919 zł.

Dalsze losy złotego w dużym stopniu mogą być uzależnione od publikowanych w czwartek przez NBP danych o bilansie płatniczym za luty. Jeżeli poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących nie zaskoczy negatywnie rynku, złoty powinien pozostać silny. Kurs dolara do złotego powinien utrzymywać się w przedziale 4,095- -4,15. Kurs euro do złotego powinien pozostawać w przedziale 3,59-3,62. Jednak gdyby dane o deficycie okazały się gorsze, to notowania naszej waluty mogą spaść. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku każdy spadek kursu USD/PLN poniżej poziomu 4,1 w dalszym ciągu radzimy wykorzystywać do zakupów waluty amerykańskiej.

Japońska waluta podczas środowej sesji zyskała względem dolara. Powodem był fakt przenoszenia w ostatniej chwili przez japońskie przedsiębiorstwa środków inwestowanych za granicę w związku z kończącym się 31 marca rokiem fiskalnym. Uważamy, że kurs USD/JPY w najbliższym okresie może poruszać się już tylko w jednym kierunku — do góry.

W Europie dolar odrobił straty, jakie poniósł we wtorek, po wypowiedzi szefa nowojorskiego Fed o tym, że amerykańska waluta jest nieco przeszacowana. Kurs EUR/USD zniżkował w okolice 0,874 i ponownie okazało się, że to silne, techniczne wsparcie jest zbyt trudne do pokonania. Wspólna waluta traciła na wartości pomimo dobrych informacji napływających z Eurolandu. Koniec obecnego tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z USA. Do czasu ich przedstawienia euro powinno dalej konsolidować w zakresie 0,874-0,878.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nasza waluta znowu zyskuje na wartości