Nasze innowacje wspierają rozwój kolei

Leszek Hołda członek zarządu PKP Energetyka
opublikowano: 24-10-2018, 22:00

Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka

Rozwój nowoczesnej kolei musi być oparty na innowacji — w PKP Energetyka doskonale to rozumiemy, dlatego konsekwentnie stawiamy na ich wdrażanie. Rozwijamy nasz dział R&D, inwestujemy w nowoczesne projekty i współpracujemy z polskimi naukowcami, kierując się „Strategią Innowacyjności”, czyli mapą rozwoju naszej spółki opartą o informatyzację i digitalizację.

Rozwój innowacji i ambitne plany inwestycyjne są możliwe dzięki wsparciu funduszu CVC — właściciela PKP Energetyka. Zakładamy, że do 2025 r. zainwestujemy 3,2 mld zł w rozwój naszej spółki. Tylko w 2017 r. zainwestowaliśmy ponad 400 mln zł. Środki te pozwalają nam jeszcze lepiej dostosować się do wymagań stawianych dziś przez rynek, a tym samym wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów. Wdrażane innowacje przynoszą konkretne rezultaty — w ciągu trzech ostatnich lat zmniejszyliśmy sześciokrotnie liczbę awarii sieci trakcyjnej, co oznacza 30 tysięcy minut mniej opóźnień pociągów w skali roku. Osiągnęliśmy ten efekt m.in. poprzez wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Sprawnością Sieci Trakcyjnej opartego między innymi na systemie „work force management” oraz aplikacji pozwalającej klientowi na zgłaszanie usterek w trybie online. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez wysokiego zaangażowania naszych pracowników, które dodatkowo wspieramy „Programem Pobudzania Innowacyjności”.

Wsparcie funduszu CVC umożliwia nie tylko inwestycje finansowe, ale także zwiększenie jakości zarządzania spółką i rozwój naszych pracowników. Fundusz zapewnia firmie dostęp do globalnego know-how i innowacji, możliwość uczenia się od światowych liderów branży. Nasza kadra zarządzająca miała okazję odbyć wizyty studyjne w największych ośrodkach badawczo-rozwojowych, m.in. w Dolinie Krzemowej czy Izraelu. Takie wizyty przekładają się na inspiracje i konkretne działania. Jednym z najważniejszych projektów, które obecnie prowadzimy z Uniwersytetem Zielonogórskim, w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest praca nad nowymi rozwiązaniami w zakresie magazynowania energii. Z kolei współpraca z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej pozwoliła nam stworzyć nowoczesny system, który będzie zapobiegał zamarzaniu sieci trakcyjnej.

Wszystkie innowacyjne projekty prowadzone przez PKP Energetyka w realny sposób wspierają rozwój kolei w Polsce. Wierzymy też, że rozwój całej polskiej gospodarki powinien być oparty na innowacjach, dlatego cieszymy się, że mogliśmy być partnerem konkursu „Architekci Innowacji”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Leszek Hołda członek zarządu PKP Energetyka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu