Naszym inwestorom brakuje wigoru

Roman Przasnyski
opublikowano: 19-11-2010, 00:00

Europejskie giełdy już od rana ochoczo przystąpiły do bardziej energicznego odreagowania niedawnych pokaźnych spadków. Nie musi to oznaczać zakończenia korekty i nadejścia kolejnej fali hossy. Byki zresztą mocniej popracowały tylko przez pierwszą godzinę handlu. Po osiągnięciu satysfakcjonującego je poziomu, przez większą część dnia ograniczały się jedynie do jego obrony. Można nawet powiedzieć, że na rynkach wiało nudą. Zmiany wartości indeksów były już zupełnie symboliczne. Nie przerwała tego stanu publikacja danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych Amerykanów. Okazały się one niemal idealnie zgodne z oczekiwaniami.

Nasz parkiet był niemal zupełnie nieczuły na wszelkie bodźce. Jedynie początek notowań był umiarkowanie udany dla posiadaczy akcji. Główne indeksy rosły po około 0,7 proc. Dalsza część sesji stała pod znakiem niewielkich, ale konsekwentnych spadków, które wczesnym popołudniem doprowadziły do powrotu w okolice środowego zamknięcia. O ile przedwczoraj widać było wyraźnie zróżnicowanie w zachowaniu się indeksów, przejawiające się słabością małych i średnich firm, to wczoraj wszystkie wskaźniki szły prawie równym tempem. Szkoda, że w dół. Jedynym sukcesem byków było to, że zdołały one utrzymać się nad kreską.

W segmencie naszych blue chipów uwaga inwestorów koncentrowała się szczególnie na trzech papierach. Z jednej strony, były to konsekwentnie zyskujące na wartości o 2-3 proc. walory KGHM, z drugiej zaś równie konsekwentnie zniżkujące o 2-3 proc. akcje TP. W przypadku KGHM motorem zwyżki były rosnące notowania miedzi. Powodów przeceny papierów telekomu trudno się doszukać. Nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące tej spółki. Zainteresowanie papierami PZU przejawiało się przede wszystkim w postaci bardzo wysokich obrotów. Tu powód był oczywisty, sprzedaż prawie 13 proc. pakietu akcji przez Eureko. Po błyskawicznie przeprowadzonym book buildingu, cenę ustalono na 365 zł. Zmiany kursu akcji ubezpieczyciela były niewielkie i mieściły się w przedziale 365-373 zł.

Sytuacji w Warszawie nie były w stanie zmienić sięgające ponad 1,5 proc. zwyżki w pierwszych minutach handlu na Wall Street ani rewelacyjny odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej Fed z Filadelfii. Nasze indeksy stały jak zaklęte blisko poziomu środowego zamknięcia. Ostatecznie WIG20, WIG i sWIG80 zdołały zwiększyć wartość po około 0,3 proc., a wskaźnik średnich spółek wzrósł o 0,25 proc. Obroty wyniosły ponad 2,5 mld zł, z czego miliard przypadł na akcje PZU.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane