Naturalnie, inwestuj!

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-01-2018, 13:48
aktualizacja: 30-01-2018, 13:55

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) w całej Polsce sukcesem zakończyły 2017 rok. O rekordowych wynikach może mówić Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna (W-MSSE).

Wzrost poziomu inwestycji

W 2017 r. SSE wydały w całym kraju 352 zezwolenia, czyli niemal o sto więcej niż w 2016 r., deklarując realizowanie inwestycji na ponad 19 mld zł i utworzenie ponad 13 tys. miejsc pracy. Na szczególną uwagę zasługuje Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wydając 36 zezwoleń, zagwarantowała sobie 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Odnotowała wzrost deklarowanych minimalnych nakładów inwestycyjnych do co najmniej 1,7 mld zł, co stanowi w porównaniu z 2016 r. wzrost o 930%. Zapowiadana liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 322%. Pisząc o wszystkich nakładach inwestycyjnych w SSE na Warmii i Mazurach, należy pamiętać, że w Suwalskiej SSE są trzy podstrefy: Ełk, Gołdap i Olecko. Łączne zadeklarowane w 2017 r. nakłady inwestycyjne to ponad 52,1 mln zł. Ponadto Suwalska SSE poniosła nakłady na infrastrukturę drogową podstrefy w Ełku i Gołdapi w wysokości 3,2 mln zł netto.

Region sprzyjający przedsiębiorcom

Dlaczego inwestorzy tak chętnie wybierali Warmię i Mazury na miejsce swojej działalności?

– Magnesem dla firm, które postanowiły zainwestować w W-MSSE były nie tylko dobrze przygotowane atrakcyjne tereny i wymierne korzyści finansowe. Ważnym aspektem jest także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Warmia i Mazury mają duży potencjał kapitału ludzkiego. Liczba osób w wieku produkcyjnym jest wyższa niż średnia w kraju (62,84% w regionie, średnia krajowa – 61,53%). Podobnie kształtuje się odsetek osób w wieku przedprodukcyjnym. Dla regionu jest to 18,4% populacji, a średnia krajowa wynosi 17,9%. Pod tym względem Warmia i Mazury są drugim w Polsce regionem o tak korzystnej strukturze demograficznej.


Jakie firmy lokowały swój kapitał w W-MSSE?

Aż 29 inwestycji to kapitał polski. Po dwa pozwolenia uzyskały podmioty z Anglii, Niemiec i Austrii oraz jedno przedsiębiorstwo z kapitałem francuskim. W Suwalskiej SSE (podstrefa Ełk, Gołdap i Olecko) w 2017 r. zezwolenie uzyskało 6 firm - wszystkie z kapitałem polskim.
–Coraz więcej firm przenosi do nas swoją działalność –podkreśla marszałek Brzezin. – Przedsiębiorcy uciekają od hałaśliwych i zanieczyszczonych aglomeracji. U nas mają wszystko to, czego im potrzeba: tereny inwestycyjne, ludzi do pracy i odpowiednią infrastrukturę drogową, kolejową i lotniczą. Poza tym nie stoją w korkach, jadąc do pracy czy na wakacyjny lub weekendowy wypoczynek – kontynuuje.
– Cieszy także to, że wiele firm, które już w regionie zainwestowały, kolejne biznesy lokuje także tutaj. Dotyczy to głównie inteligentnych specjalizacji. To także dowód na to, że postawiliśmy na słuszne kierunki rozwoju, czyli ekonomię wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. A wszystko przy najwyższych standardach dbałości o środowisko naturalne. Nasza filozofia „Zdrowe życie, czysty zysk” przynosi efekty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Naturalnie, inwestuj!