Czytasz dzięki

Nauczyciele "prywatni" zarabiają mniej od "państwowych"

AD, Wynagrodzenia.pl
opublikowano: 02-06-2014, 18:45

Nauczyciele szkół niepublicznych zarabiają nawet 1/3 mniej niż nauczyciele szkół publicznych - wynika z obliczeń portalu Wynagrodzenia.pl. Do tego właśnie państwowe szkoły są tym rzadkim miejscem, gdzie kobiety mają lepsze zarobki od mężczyzn.

Średnia miesięczna pensja w szkole publicznej to 4233 PLN, podczas gdy w prywatnej jedynie 3152 PLN. Zarobki w szkołach prywatnych reguluje indywidualna umowa z nauczycielem, podczas gdy w publicznych odpowiada za to Karta Nauczyciela. To ona m.in. wprowadza tzw. trzynastą pensję, której pozbawieni są pracownicy szkół prywatnych i która podnosi pensje nauczycieli "państwowych".

Najbardziej dochodowa jest praca w szkołach ponadgimnazjalnych. Do tego osobami więcej zarabiającymi są w tym zawodzie kobiety, co - jak tłumaczy serwis Wynagrodzenia.pl - częściowo wynika z liczby branych przez nie nadgodzin.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, Wynagrodzenia.pl

Polecane