Nauka chińskiego w tydzień

Aleksandra Rogala
opublikowano: 10-02-2015, 00:00

Psychologowie kognitywni z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku znaleźli niezawodny sposób na naukę języków obcych.

Sugerują, żeby zamiast wkuwać długie listy nowych słówek i zwrotów na pamięć, raczej je sobie… narysować lub odegrać z nimi scenkę. Raport z ich badań opublikował magazyn „Current Biolology”. 
 Na potrzeby eksperymentu opracowano sztuczny język. Podczas tygodniowego kursu młodzi ochotnicy musieli się go nauczyć, zapamiętując różne rzeczowniki przedstawiające konkretne przedmioty, np. rower, albo pojęcia abstrakcyjne, np. myśli. W jednej z grup słówka były tylko odsłuchiwane i czytane przez kursantów. W drugiej dodatkowo widzieli rysunek przyswajanego słówka oraz obserwowali nauczyciela, który próbował zobrazować je gestami. W trzeciej sami przedstawiali słówko za pomocą gestów. Okazało się, że efekty zapamiętywania nowych wyrazów były najlepsze wówczas, gdy badani wykorzystywali jednocześnie obrazki i własną mowę ciała. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że kolejne zmysły, które uruchamiamy, aktywizują dodatkowe szlaki w mózgu — w tym przypadku wizualne i motoryczne. Potwierdziło to również wykonane podczas eksperymentu obrazowanie mózgu.© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy