Nauka i biznes – współpraca i korzyści

MATERIAŁ SPONSOROWANY
opublikowano: 01-02-2017, 22:00

UE warto występować z dobrym partnerem. Projekty B+R prowadzone wspólnie z organizacją badawczą pomogą w rozwoju firmy

Aby mieć dostęp do supernowoczesnych mikroskopów, firma nie musi ich kupować. Aby móc współpracować z wybitnymi specjalistami w dziedzinie biotechnologii czy nanotechnologii, nie musi ich zatrudniać. Wystarczy, że będzie realizowała projekt z podmiotem, który ma kadrę naukową i zaplecze laboratoryjne. Do realizowania swojej podstawowej działalności firmy są przygotowane i prowadzą ją samodzielnie. W badaniach i rozwoju, szukaniu innowacji, potrzebują partnera. Do takiej roli — partnera w rozwoju — znakomicie nadaje się Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Po fundusze unijne

Wrocławskie Centrum Badań zrealizowało już projekty dofinansowane z pieniędzy europejskich na kwotę ponad 750 mln zł.

— To daje nam unikalną wiedzę, jak finansować rozwój firmy poprzez dotacje. To niewątpliwa wartość dodana współpracy z naszą organizacją — podkreśla Katarzyna Dorywała, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Obecnie ośrodek intensywnie pracuje nad wnioskami do nowych konkursów, przygotowanych przez Narodowe Centrun Badań i Rozwoju (NCBR), do tzw. szybkiej ścieżki, a przede wszystkim do programów sektorowych: INNOCHEM, INNONEUROPHARM, Innowacyjny Recykling, WoodINN.

— To będzie ogromy zastrzyk finansowy, który przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać właśnie we współpracy z takimi instytucjami jak EIT+ w realizacji dużych przedsięwzięć B+R — tłumaczy Katarzyna Dorywała.

— O tym, że jesteśmy na taką współpracę gotowi, może świadczyć fakt, że tylko w zeszłym roku złożyliśmy 46 wniosków projektowych m.in. w partnerstwie z przedsiębiorstwami, na łączną kwotę 160 mln zł, a obecnie prowadzimy już 31 projektów o wartości ponad 33 mln zł. W drugiej połowie roku będziemy równie intensywnie tworzyć konsorcja przemysłowo-naukowe, dlatego zapraszamy do współpracy naukowców i grupy badawcze. W kampusie EIT+ może pracować jednocześnie ponad 500 naukowców — podsumowuje prezes EIT+.

Partnerstwo

Katarzyna Dorywała, tłumaczy że prowadzenie prac badawczo-rozwojowych to DNA tej organizacji. — Jesteśmy optymalnym partnerem dla firm, które chcą rozpocząć bądź rozwinąć działalność badawczo-rozwojową. Łączymy dwa światy — naukę i przemysł — kształtując interakcje zgodnie z logiką biznesową. Działamy w obszarach innowacji, w których firmy napotykają poważne bariery wejścia, takie jak dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej i najlepszych specjalistów zorientowanych na badania aplikacyjne — wyjaśnia Katarzyna Dorywała. Wrocław to prężny ośrodek akademicki, stanowiący znakomite wsparcie naukowe i kadrowe dla działalności badawczej centrum — poza samorządem udziałowcami centrum jest pięć wrocławskich uczelni.

Zaś EIT+ dysponuje już doświadczeniem w komercjalizacji projektów badawczych i potrafi pracować na rzecz biznesu.

Na długo, na lata

Centrum stawia na zaufanie. Buduje je od lat przez program ochrony własności intelektualnej i wdrożone transparentne mechanizmy współpracy z firmami. Poza procedurami ważne są także rzetelność, sprawność i zorientowanie na cel współpracy. To podstawa zaufania.

— Buduje się je mozolnie poprzez mniejsze projekty, średnie, aż po duże — podkreśla Katarzyna Dorywała. Misją centrum jest tworzenie „Nauki dla Biznesu”. Bez współpracy z przemysłem takie centra badawczo-rozwojowe nie mają racji bytu. Firmy zaś potrzebują rozwoju i innowacji. To rodzaj krwiobiegu instytucji badawczej i jej partnerów biznesowych. Wrocławski ośrodek został założony głównie z myślą o polskim biznesie. Jednym z podstawowych celów, jaki wskazują jego przedstawiciele, jest stymulacja aktywności gospodarczej w obszarach inteligentnych specjalizacji oraz umożliwienie dostępu polskim przedsiębiorstwom do zaawansowanej infrastruktury badawczo-rozwojowej.

Nauka i biznes

Ośrodek współpracuje już m.in. z takimi firmami, jak Adamed, Selvita, Mlekovita, Synthos, PCC Rokita, HascoLek, Zieta Prozessdesign, BASF czy PPG Deco Polska. — Nasza współpraca z przemysłem dopiero się rozwija, dążymy do tego, aby ta działalność pozwoliła nam na sfinansowanie się na poziomie 30 proc. — potwierdza prezes Dorywała. Współpraca z firmą Synthos rozpoczęła się wiosną 2016 r. — Inicjatywa nawiązania wspólnych przedsięwzięć zrodziła się w efekcie naszej wizyty w Centrum EIT+ połączonej z prezentacją infrastruktury badawczej i wyposażenia w najnowszy sprzęt analityczny. Realizacja dotychczasowych zadań dotyczyła głównie usług z obszaru analityki chemicznej z zakresu B+R, z założeniem określonych reżimów czasowych dla prac nad danym projektem. Dzięki współpracy naukowców wykorzystujących typowe dla swoich dyscyplin metody badawcze, zapewnione zostało kompleksowe rozwiązanie przedłożonych zagadnień — mówi dr Izabela Baraniec- Mazurek, kierownik Działu ds. Analityki, Pion Badań i Rozwoju Synthos S.A. Jak wyjaśnia, celem podjętej współpracy firmy Synthos z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ było pozyskanie partnera do wspólnej realizacji zadań wynikających z aktualnych potrzeb Centrum Badawczo- -Rozwojowego spółki, w procesie opracowywania i badania zaawansowanych technologicznie produktów. Realizując tego typu działalność, zasadne jest posiadanie komplementarnego i partnerskiego ośrodka badawczego, z ogromnym potencjałem środowiska naukowego i zaplecza badawczego w postaci wszechstronnej gamy badań analitycznych.

Zapytana, dlaczego firma Synthos wybrała właśnie tego partnera Izabela Baraniec- -Mazurek podkreśla znaczenie kompleksowego zaplecza badawczego EIT+, które skupia w swoich szeregach naukowców będących przedstawicielami różnych specjalności, współpracujących z wieloma ośrodkami przemysłowymi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dla realizowanych przez firmę Synthos projektów taki partner jest brany pod uwagę, ponieważ stanowi rzeczywisty potencjał dla wsparcia bazy analitycznej i wspólnej realizacji zadań. Jako że działalność pionu badań i rozwoju spółki jest skoncentrowana w obszarze pionierskich rozwiązań i wdrażaniu zaawansowanych technologicznie produktów, zasięg współpracy obejmuje nie tylko jednostki naukowe prowadzone w kraju, lecz także za granicą — podkreśla dr Baraniec-Mazurek. Zauważa, że podejmując niestandardowe zlecenia, centrum jest potencjalnym partnerem przemysłowym w realizacji szerokiego spektrum projektów badawczych. Na ten aspekt zwraca uwagę również inny partner wrocławskiego ośrodka.

Po pierwsze współpraca

Współpraca między spółką Selvita a Wrocławskim Centrum Badań EIT+ dotyczy analiz z zastosowaniem biofizycznych technik badania powinowactwa — wyjaśnia Kamil Sitarz, Director of R&D Biology w firmie Selvita SA, największej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej.

— EIT+ dysponuje unikalnym w skali naszego kraju zapleczem technologiczno- -badawczym, oferując szerokie portfolio technik biofizycznych, takich jak SPR, BLI, MST czy wreszcie ITC. Z wykorzystaniem tych technik możliwe jest ilościowe określenie powinowactwa oddziaływania pomiędzy białkami — potencjalnymi kandydatami na przyszłe leki. Po serii analiz już wykonanych dla Selvity przez Centrum Badań EIT+ wierzymy w owocną kontynuację współpracy w tym zakresie. Jednocześnie bogate zaplecze technologiczne wrocławskiego EIT+ otwiera możliwości poszerzenia aktualnej współpracy z naszą firmą również o badania pozycjonowane w innych etapach procesu drug discovery — tłumaczy Kamil Sitarz.

Czas na start-upy

EIT+ od kilku lat realizuje strategię działań związanych ze start-upami, m.in. przez projekt „Akcelerator EIT+ spółek innowacyjnych o hybrydowym profilu branżowym”. Zaowocowało to stworzeniem 14 spółek technologicznych, z których część radzi sobie na zagranicznych rynkach. Centrum przeprowadziło również cztery zyskowne wyjścia z inwestycji.

— Podpisaliśmy również deklarację współpracy z Ambasadą Kanady, w ramach którego zamierzamy m.in. uczestniczyć w tworzeniu we Wrocławiu ekosystemu wspierającego start-upy specjalizujące się w wysokich technologiach, w szczególności w dziedzinie biotechnologii, nanotechnologii i technologiach materiałowych — opowiada Katarzyna Dorywała.

Potencjał i kompetencje

Przemysł medyczny, kosmetyczny, motoryzacyjny, elektronika, fotonika czy budowa nowoczesnych maszyn to przykładowe obszary produkcji wspierane przez zespoły badawcze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ośrodek skupia się na najbardziej rozwojowych dziedzinach naukowych — biotechnologii, medycynie, nanotechnologii i energetyce. Oferuje także usługi doradztwa technologicznego, w tym wsparcie naukowe w opracowaniu koncepcji projektu, pomoc w komercjalizacji własności intelektualnej np. wycena, sprzedaż, licencjonowanie, patentowanie. Ponadto podejmuje się zarządzania i obsługi projektów współfinansowanych z publicznych pieniędzy i może pomóc w uruchomieniu lub optymalizacji profesjonalnego działu B+R w firmie. Współpraca z biznesem obejmuje różne formy, jak np. licencjonowanie opracowanych technologii, wspólne wnioskowanie o granty badawcze, badania na zlecenie czy rozwiązywanie problemów technologicznych, aż po wspólne projekty badawcze. Centrum może też po prostu wynająć laboratoria albo przeprowadzić szkolenia, warsztaty lub staże.

PRZESTRZEŃ DLA INNOWACJI: Kampus Pracze — wrocławski ośrodek B+R, w którym mieści się trzydzieści specjalistycznych laboratoriów badawczych i pracowni (pomiarowych oraz specjalistycznych), wyposażonych w najwyższej klasy aparaturę badawczą. Pracują tu zespoły naukowców z interdyscyplinarnym doświadczeniem, zdobytym w czołowych ośrodkach badawczych na świecie. [FOT. ARC]

 160 mln zł Taka jest wartość 46 wniosków projektowych złożonych w 2016 r. przez EIT+, m.in. w partnerstwie z firmami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ SPONSOROWANY

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu