Naukowcy mają sposób na przekłucie bańki

MD
02-06-2011, 12:29

W trakcie pierwszych czterech dni notowań giełdowych serwisu społecznościowego LinkedIn na jego akcjach powstała bańka inwestycyjna, twierdzi trzech naukowców.

Wykazał to opracowany przez nich model, który w czasie rzeczywistym umożliwia ocenę, czy gwałtownie rosnąca cena rynkowa jest bliska załamania. Robert Jarrow, profesor finansów z Cornell University oraz matematycy Younes Kchia z Ecole Polytechnique i Philip Protter z Columbia University twierdzą, że skuteczność ich modelu potwierdziły także testy dokonane w oparciu o notowania niektórych spółek z tzw. ery dotkomów.  Obecnie artykuł opisujący model jest recenzowany i wkrótce ma zostać opublikowany.

– Jeśli dostatecznie dużo ludzi pomyśli, że ma do czynienia z bańką, a mniej będzie chciało ją podtrzymać, może bańki znikną zanim staną się zbyt duże – powiedział Reutersowi Jarrow.

MD, cnbc.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Naukowcy mają sposób na przekłucie bańki