Badacze z Uniwersytetu Lancaster odkryli sposób przechowywania energii słonecznej przez lata bez potrzeby korzystania z elektroniki, informuje The Independent powołując się na publikację magazynu Chemistry Materials.
Badacze znaleźli rewolucyjny sposób na przechowywanie energii badając znany już materiał krystaliczny, kompozyt metalo-organiczny (MOF), w którym znajdują się cząsteczki azobenzenu, wykorzystywany do odsalania lub filtrowania wody. Okazało się, że pozwala on na wyjątkowo efektywne przechwytywanie, przechowywanie i uwalnianie energii słonecznej w postaci ciepła.

- Działa on trochę jak materiał przemiany fazowej, wykorzystywany do dostarczania ciepła w ogrzewaczach dłoni – powiedział dr John Griffin z Uniwersystetu Lancaster. – Jednak ogrzewacz musi być podgrzany, aby go „naładować”, a to co fajne w tym materiale, to że przechwytuje darmową energię bezpośrednio ze słońca. Nie ma także żadnych ruchomych czy elektronicznych części, dlatego nie ma strat w przechowywaniu i uwalnianiu energii – dodał.
Naukowiec porównał nagromadzenie energii w badanym materiale do ściśniętej sprężyny, mogącej uwolnić ją bardzo szybko kiedy jest to potrzebne. Do uwolnienia jej z analizowanego kompozytu MOF potrzeba niewielkiej ilości ciepła, ujawnił dr Griffin. Powiedział, że jego zespół zdołał przechować energię słoneczną przez 4 miesiące w temperaturze pokojowej. Szacuje, że może być przechowywana nawet 4,5 lat.
Podpis: Marek Druś, The Independent