Naukowcy: pij kawę tylko z kakao

opublikowano: 07-03-2017, 18:30
aktualizacja: 07-03-2017, 18:38

Kawa i kakao to najlepsze małżeństwo wszech czasów – ogłosili amerykańscy naukowcy.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

Kawa, znana z tego, że budzi do życia, oraz kakao, uważane za najzdrowsza używkę świata, mają jeszcze lepsze właściwości w duecie – wynika z najnowszych badań, które przeprowadzili wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Clarkson w Nowym Jorku (USA) oraz z Uniwersytetu w Georgii (USA). 

–  Naprawdę dobrze się bawiliśmy podczas eksperymentu – mówi Ali Boolani, jeden z jego autorów.

Celem prawie rocznych badań było sprawdzenie wpływu parzonego kakao na koncentrację, motywację, poziom wykonywania zadań, a także na poziom lęku, energii i zmęczenia.

Poszczególne grupy testerów częstowano jednym z czterech napojów. Były to ciemne, parzone kakao, kakao z dodatkiem kofeiny, napój z kofeiną bez kakao oraz placebo. Nikt nie wiedział, co próbuje. Potem badani wypełniali testy, w których odpowiadali na szereg pytań, m.in. o nastrój. Rozwiązywali też testy sprawdzające umiejętności kognitywne (zadania weryfikujące pamięć, uwagę, myślenie).

– Kakao zwiększa krążenie krwi w mózgu, co podnosi poziom koncentracji i umiejętności kognitywnych. Sama kofeina podnosi poziom lęku. Dzięki naszemu badaniu dowiedliśmy, że kakao zmniejsza ten negatywny efekt kofeiny – to doskonały powód, żeby pić więcej mocha latte – mówi Boolani, dodając, że zestaw kakao-kawa powinien być polecany studentom i każdemu, kto chce poprawić koncentrację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala, Science Daily

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Naukowcy: pij kawę tylko z kakao