Naukowcy zrobili paliwo lotnicze z dwutlenku węgla

opublikowano: 28-12-2020, 18:17

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zdołali zamienić dwutlenek węgla w paliwo lotnicze, co otwiera drogę do osiągnięcia w przyszłości zeroemisyjności tradycyjnego transportu lotniczego, informuje Endgadget.

Zespół badaczy osiągnął sukces podgrzewając mieszaninę kwasu cytrynowego w obecności katalizatora żelazo-manganowo-potasowego w celu przekształcenia dwutlenku węgla w paliwo płynne mogące zasilać silniki odrzutowe. Badacze podkreślają, że proces jest tani, nieskomplikowany i wykorzystuje powszechnie dostępne materiały. Przyznają jednak, że do osiągnięcia produkcji na wielką skalę jest wciąż daleka droga. Prowadzą już rozmowy z partnerami przemysłowymi.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Eksperci wskazują, że osiągnięcie zeroemisyjności transportu lotniczego z wykorzystaniem dotychczasowej floty samolotów może być etapem przejściowym w przechodzeniu do maszyn elektrycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo.com

Polecane