Navickas: Problemy z dostawą ropy nie wpłyną na przejęcie Możejek przez PKN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2006, 13:58

Problem z dostawą ropy do rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) wywołany awarią rosyjskiego rurociągu "Przyjaźń", nie powinien przeszkodzić w finalizacji sprzedaży rafinerii dla PKN Orlen - poinformował we wtorek w litewskim dzienniku "Respublika" Vytas Navickas, minister gospodarki Litwy.

Problem z dostawą ropy do rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) wywołany awarią rosyjskiego rurociągu "Przyjaźń", nie powinien przeszkodzić w finalizacji sprzedaży rafinerii dla PKN Orlen - poinformował we wtorek w litewskim dzienniku "Respublika" Vytas Navickas, minister gospodarki Litwy.

Navickas przyznał, że ciągle nie ma żadnego oficjalnego oświadczenia rosyjskiego "Transneftu" o terminach wznowienia dostaw surowca do Możejek.

"Podobnie jak PKN Orlen uważamy, że problem z dostawą ropy wynikł z powodów technicznych i nie ma tu zabarwienia politycznego" - mówił minister, informując, że we środę spotka się z przedstawicielami PKN Orlen. Podczas spotkania zostaną omówione kwestie dostaw surowca do Możejek.

Od wtorku delegacja płockiego koncernu przebywa na Łotwie, sondując potencjalne możliwości inwestycyjne w tym regionie.

W poniedziałek prezydent Litwy Valdas Adamkus w wyraził nadzieję, że "o losie Mażeikiu Nafta będą decydowały interesy komercyjne, a nie polityczne". Adamkus nie ma wątpliwości, że dostawy ropy do rafinerii zostaną przywrócone.

Dostawa ropy do Możejek za pośrednictwem rurociągu została przerwana pod koniec lipca. Oficjalnym powodem jest awaria rurociągu "Przyjaźń" pomiędzy Briańskiem w Rosji a Nowopołockiem na Białorusi. Litewscy eksperci nie wykluczają jednak, że w ten sposób Moskwa i rosyjskie kręgi biznesowe usiłują wywrzeć presję na Litwę i przeszkodzić PKN Orlen w przejęciu litewskiej rafinerii.

W związku z awarią rurociągu Możejki zmniejszyły produkcję, zwiększając import ropy naftowej przez terminal w Butyndze nad Morzem Bałtyckim.

W lipcu rafineria Możejki otrzymała 500 tys. ton ropy naftowej rurociągami i 100 tys. ton przez terminal w Butyndze, przerabiając w sumie 660 tys. ton surowca.áW sierpniu Możejki planują przerobić 730 do 800 tys. ton ropy naftowej. Rafineria przerabia rocznie około 10 mln ton ropy naftowej, mogąc przerobić około 830 tys. ton na miesiąc. á

Pod koniec maja PKN Orlen podpisał umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek, należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za kwotę 1,49 mld USD; jednocześnie płocki koncern zgodził się kupić od rządu Litwy 30,66 proc. akcji Możejek za sumę 852 mln USD. Zamknięcie transakcji, czyli ostateczne przejęcie większościowego pakietu udziałów litewskiej rafinerii, ma nastąpić najpóźniej w pierwszym kwartale 2007 roku.

Jak podał w ubiegłym tygodniu płocki koncern, do zakończenia transakcji oprócz zgody Komisji Europejskiej, konieczne jest również uzyskanie zgody Komisji Antymonopolowej na Ukrainie oraz organów antymonopolowych w USA. Konieczność uzyskania zgód ukraińskiego i amerykańskiego urzędu antymonopolowego wynika z wielkości eksportu Możejek do tych państw w ubiegłym roku. Wnioski o zgody płocki koncern przekaże do właściwych urzędów w drugiej połowie sierpnia.

PKN Orlen podał, iż nie przewiduj, aby konieczność uzyskania zgody Ukrainy i USA spowodowała opóźnienie w planowanym zakończeniu transakcji lub wzrost ryzyka jej powodzenia.

Wcześniej PKN Orlen informował, iż opracował już system dostaw ropy naftowej do litewskiej rafinerii, w tym także awaryjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Navickas: Problemy z dostawą ropy nie wpłyną na przejęcie Możejek przez PKN