Nawet 20 mln zł strat na hali dla Lenovo

MB
opublikowano: 07-10-2009, 00:00

Konflikt między deweloperem, który budował fabrykę dla Lenovo, a polskimi firmami przeniósł się do sądu.

Polscy wykonawcy są gotowi dokończyć budowę, jeśli sąd ogłosi upadłość PLA Development

Konflikt między deweloperem, który budował fabrykę dla Lenovo, a polskimi firmami przeniósł się do sądu.

Fabryka Lenovo w Legnickim Polu to wielka porażka. Miała ruszyć w ubiegłym roku. Nie ruszyła. Od stycznia tego roku prace budowlane stanęły, bo podwykonawcy nie otrzymywali wynagrodzenia od belgijskiego dewelopera z Immo Industry Group (IIG). Firma zbankrutowała. Lenovo w ogóle zrezygnowało z inwestycji w Europie. Nowy właściciel — Ulogis — obiecywał co prawda, że zwróci zaległości i znajdzie nowego nabywcę, ale na tym się skończyło.

Tego już za wiele

Najpierw Ulogis zaproponował podwykonawcom, by zredukowali swoje wymagania o 30-40 proc. Zgodzili się. Potem koncern stwierdził, że zapłaci im, o ile będzie miał pieniądze i znajdzie chętnego na halę w Legnickim Polu. Gdy nie przystali na nowe warunki, zażądał od niektórych 8 mln EUR, obarczając ich winą za rezygnację Lenovo z inwestycji. Teraz podwykonawcy dochodzą swoich praw w sądzie.

— Mam nadzieję, że polskie prawo stanie po stronie przedsiębiorców płacących podatki i zatrudniających setki osób — twierdzi Rafał Kotarba z Roko.

Nowe pomysły

Jego firmie udało się odzyskać 30 proc. z 900 tys. wierzytelności, bo najszybciej oddała sprawę do sądu i w lipcu osiągnęła prawomocne nakazy zapłaty wobec generalnego wykonawcy i inwestora — PLA Development z grupy IIG.

— Ale inwestor złożył do sądu wniosek o przywrócenie terminu do odwołania. Firma twierdzi, że nie wiedziała, iż toczy się przeciw niej proces w sądzie i nie mogła odebrać nakazów zapłaty. To trochę dziwne, bo już w marcu "PB" informował, że nasza firma wystąpiła do sądu — mówi Rafał Kotarba.

W listopadzie odbędzie się rozprawa w sądzie apelacyjnym.

Kilka spraw

Tak czy owak egzekucja jest chwilowo zawieszona, ponieważ do sądu wpłynęły dwa wnioski o ogłoszenie upadłości PLA Development. Jeden z nich został odrzucony z przyczyn formalnych, ale po odwołaniu będzie rozpatrzony ponownie. Drugi złożyło konsorcjum 13 firm (m. in. TKT Engineering, Pekabex, Winkler, Dekkers, El-bud z Kielc, Commercecon, Fabricom i Rotar), które zrzeszyły się, by wspólnie walczyć o należności sięgające 20 mln zł. Tu decyzja jeszcze nie zapadła.

— Celem tych działań jest równomierne zaspokojenie należności podwykonawców "projektu Lenovo". Partnerzy konsorcjum są gotowi szybko zakończyć budowę w sytuacji ogłoszenia upadłości PLA Development w wariancie układu likwidacyjnego połączonego z pozbawieniem dłużnika zarządu spółką. Ogłoszenie takiej upadłości najpóźniej do połowy października daje szanse na zapobiegnięcie degradacji budowy — informują Sylwia Wiązowska-Grehl, Łukasz Welcer i Tomasz Jaroszyński, radcowie prawni konsorcjum.

Dodają, że firmy z konsorcjum podejrzewają tworzenie fikcyjnych powiązań między spółkami z grupy IIG.

— Mamy nadzieję, że zarówno sąd upadłościowy w Legnicy, jak też organy ścigania skrupulatnie zbadają te zobowiązania — mówią radcowie prawni.

W imieniu jednego z partnerów konsorcjum złożyli zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez członków zarządów spółek z grupy IIG. Zarzucają im zaplanowane niespłacenie podwykonawców, transfer pieniędzy za granicę i tworzenie niejasnej struktury organizacyjnej spółek.

Lepiej milczeć

Z dokumentów Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że członkami zarządów firm z grupy IIG są: Filip Schelfhout, Johan Willemen, Marc Dewaele i Marc Cauwen- berghs.

W ubiegły piątek poprosiliśmy o przedstawienie sytuacji przez prawników firm z grupy IIG z kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta. Stwierdzili, że nie dostali dotychczas upoważnienia od klienta, którego przedstawiciele są na urlopach. Do wczoraj firmy z grupy IIG nie przedstawiły swojego stanowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane