Nawet mimo przeciwwskazań

Teat
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

„Fedra” Racine’a rzadko gości na deskach, bo... trudna, klasyczna, tragiczna. Warto więc wybrać się do Starego, bo... jest.

Michał Zadara chyba nie sypia. Ledwo machnął ciekawego „Księdza Marka” w Starym Teatrze, zaraz zrobił kontrowersyjne „Wesele” w Teatrze Stu. W przerwach jeździ na próby wznowieniowe spektakli „From Poland with Love” i „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jutro ma premierę „Fedry” w Krakowie, a już chodzą słuchy, że zabiera się do „Kartoteki” Różewicza w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Pozazrościć kondycji.

Wybory repertuarowe młodego reżysera wyraźnie odcinają się od gustów i preferencji jego rówieśników. „Fedra” Jeana Racine’a wystawiana jest tak rzadko, jak tylko się da, głównie ze względu na niewdzięczny dla współczesnego teatru deklamatorski język i silnie skodyfikowaną poetycką frazę. To także duże wyzwanie dla aktorów, szczególnie młodych, którzy mają coraz większe kłopoty z klasycznym wierszem — zarówno z perfekcyjną artykulacją, jak i z interpretacją. Słowem — same przeciwwskazania. Tym większą ciekawość i nadzieje budzi entuzjazm Zadary. A temat miłosnego zaślepienia, zakazanej miłości, tragicznego końca dla wszystkich bohaterów wydaje się szczególnie dojmujący właśnie w klasycystycznym ujęciu Racine’a.

W tytułowej roli wystąpi Agnieszka Mandat, znakomita aktorka Starego Teatru, której talent umiał wydobyć właściwie tylko Krystian Lupa. I choć pracowała u największych (Wajda, Jarocki, Prus, Grzegorzewski), to na główną rolę przyszło jej czekać aż do sobotniego wieczoru. Partnerować jej będą w roli Tezeusza Jan Peszek na zmianę z Edwardem Linde-Lubaszenką. Nie można przeoczyć młodej Barbary Wysockiej w roli Arycji. Duży talent, szybki rozwój, niespotykana pracowitość i niepospolita uroda.

Stary Teatr w Krakowie,

spektakle: 1, 2 IV, godz. 19.15,

bilety: 012-422-40-40,

e-mail: bilety@stary-teatr.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy