NB: Płace poniżej oczekiwań, wzrost zatrudnienia przyspiesza

Radosław Cholewiński
16-07-2010, 15:18

W czerwcu przeciętne wynagrodzenie w  sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,5 proc. r/r, słabiej niż w maju (4,8 proc.) oraz od konsensusu prognoz (4,6 proc.).

Niższa dynamika płac w czerwcu wynika prawdopodobnie z ustąpienia efektu wysokiej bazy na wynagrodzeniach w górnictwie (wpływ rzędu 0,5 pkt. proc.), który nie został skompensowany poprawą dynamiki płac w pozostałych sekcjach gospodarki (handel, transport, budownictwo) mimo utrzymywania się wysokiej dynamiki płac w przetwórstwie przemysłowym (od listopada ub. r. w granicach 5 proc. rocznie). Dokładne rozbicie dynamiki wynagrodzeń między poszczególne sektory, pozwalające na weryfikację tej hipotezy, poznamy w ostatniej dekadzie lipca. 

W tym samym czasie zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. m/m, co odpowiada dynamice r/r na poziomie 1,1 proc. To wynik zgodny z naszą prognozą i jednocześnie o 0,1 pkt. proc. lepszy od oczekiwań rynkowych. Szybszy wzrost zatrudnienia jest spójny z systematycznie poprawiającymi się wskaźnikami koniunktury dotyczącymi zatrudnienia. Scenariusz, w którym odbudowa zatrudnienia następuje powoli ze względu na umiarkowaną skalę zwolnień w ub.r., wydaje się tym samym zanegowany. Widoczny wzrost popytu na pracę skłania nas do oczekiwania, że tempo wzrostu wynagrodzeń w pozostałych sektorach gospodarki w perspektywie kilku miesięcy dostosuje się do wzrostu wynagrodzeń w przetwórstwie, a w II poł. roku dynamika przeciętnego wynagrodzenia może przekroczyć 5 proc. r/r.

Dzisiejsze dane nie miały większego wpływu na rynek stopy procentowej. Kontrakty FRA wyceniają pierwszą podwyżkę stóp procentowych w perspektywie 4-5 miesięcy. Nasz scenariusz bazowy jest analogiczny.

Radosław Cholewiński
Główny ekonomista Noble Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Cholewiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NB: Płace poniżej oczekiwań, wzrost zatrudnienia przyspiesza