NBER: Chinom grozi “znacząca korekta” na rynku nieruchomości

MD
opublikowano: 30-07-2010, 17:50

Po tym, jak ceny nieruchomości mieszkaniowych w największych miastach wzrosły trzykrotnie przez ostatnie 10  lat, Chiny stoją w obliczu znaczącej korekty w okresie 1-2 lat, twierdzą eksperci amerykańskiego Krajowego Biura Badań Ekonomicznych (NBER).

Ceny podobnych działek na aukcjach w Pekinie wzrosły o prawie 800 proc. od 2003 roku do dzisiaj, zwracają uwagę Jing Wu, Joseph Gyourko i Yongheng Deng, ekspercie NBER, który znany jest głównie jako arbiter wyznaczający fazy cyklu ekonomicznego amerykańskiej gospodarki. Wyliczenia obu analityków wskazują, że ceny w Pekinie mogą spaść nawet o 40 proc. jeśli inwestorzy stracą przekonanie o dalszym wzroście rynku.

- Wydaje się bardziej prawdopodobne niż nie, że nastąpi znacząca korekta na chińskim rynku nieruchomości mieszkaniowych w okresie jednego, dwóch lat – powiedział Gyourko, profesor w Wharton School of Business. – Nie jest możliwe określenie, kiedy to się stanie. Umiarkowane spadki cen wystarczą aby uruchomić korektę – dodał.

Ceny nieruchomości w 35 głównych chińskich miastach wzrosły ponad trzykrotnie w ujęciu realnym przez ostatnie 10 lat.

Chińskie władze chcą schłodzić koniunkturę na rynku nieruchomości. Zaostrzyły już warunki kredytowania. Mówi się o wprowadzeniu wkrótce podatku od nieruchomości.

- Wprowadzenie podatku od nieruchomości ma bardzo duże znaczenie – powiedział Gyourko. – Jego obecny brak powoduje, że spekulacja jest tańsza.

Wraz z innymi ekspertami NBER przeanalizował on 309 aukcji nieruchomości w Pekinie w latach 2003-2010. W tym czasie ich ceny wzrosły o 788 proc. Analiza pokazała, że państwowe firmy płaciły średnio 27 proc. powyżej ceny podobnych nieruchomości położonych w pobliżu.

- Te firmy reprezentują przekonanie, że są zbyt ważne aby upaść, co wraz z ich łatwym dostępem do taniego kapitału z państwowych banków tłumaczy ich zachowanie podczas aukcji – napisali eksperci NBER. 

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / NBER: Chinom grozi “znacząca korekta” na rynku nieruchomości