NBP: 1,3 mld zł nadwyżki na rachunku obrotów bieżących

PAP
opublikowano: 30-06-2016, 15:39

Saldo rachunku bieżącego w pierwszym kwartale 2016 r. było dodatnie i wyniosło 1,3 mld zł; w stosunku do analogicznego okresu 2015 r., pogorszyło się o 2,5 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski w czwartek w komunikacie.

"O poziomie tego salda zadecydowały dodatnie salda usług (11,6 mld zł) i obrotów towarowych (5,2 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (13,4 mld zł) i dochodów wtórnych (2,1 mld zł). Relacja salda rachunku bieżącego do PKB była dodatnia i wyniosła 0,3 proc." - wyjaśnił NBP.

Według banku centralnego na obniżenie nadwyżki w rachunku bieżącym wpłynęło przede wszystkim zmniejszenie dodatniego saldo obrotów towarowych o 1,7 mld zł oraz pogłębienie ujemnego salda dochodów pierwotnych o 4,9 mld zł.

Zgodnie z komunikatem dodatnie saldo rachunku kapitałowego ukształtowało się na poziomie 10,6 mld zł. "Łączna wartość salda rachunku bieżącego i kapitałowego, w I kwartale 2016 r., była dodatnia i wyniosła 11,9 mld zł. Relacja łącznego salda rachunku bieżącego i kapitałowego do PKB, w omawianym kwartale, wyniosła 2,8 proc." - wyjaśniono.

W komunikacie wskazano, że eksport towarów w I kwartale 2016 r. został oszacowany na poziomie 189 mld zł, zaś import w wysokości 183,8 mld zł. O wzroście eksportu towarów o 10,6 mld zł, tj. o 6 proc. zadecydowała głównie sprzedaż za granicę żywności, samochodów i części samochodowych oraz produktów przemysłu odzieżowego i meblarskiego.

Przyrost importu o 12,3 mld zł tj. o 7,2 proc. w dużej mierze został spowodowany zwiększoną wartością zakupionych towarów przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego. Jednocześnie odnotowano niższą wartość importowanej ropy naftowej wynikającą ze spadku jej cen (o 36 proc. w porównaniu do I kwartału 2015 r.).

Przychody z tytułu usług świadczonych przez polskie podmioty na rzecz podmiotów z zagranicy wyniosły 39,9 mld zł, a rozchody z tytułu zakupionych usług od nierezydentów 28,3 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2015 r. przychody z tego tytułu były wyższe o 12,4 proc., a rozchody o 6,7 proc.

"Saldo usług, w analizowanym kwartale, było dodatnie i wyniosło 11,6 mld zł. O wysokości salda tej pozycji zdecydowały dodatnie salda: usług transportowych w wysokości 4,8 mld zł (wzrost o 0,9 mld zł w porównaniu do I kwartału 2015 r.), pozostałych usług w kwocie 5 mld zł (wzrost o 1,7 mld zł) oraz podróży zagranicznych w wysokości 1,8 mld zł" - napisano.

Zgodnie z komunikatem w I kw. 2016 r. do Polski napłynęło Unii Europejskiej 16,4 mld zł.

"Saldo rachunku finansowego (inwestycje polskich podmiotów za granicą pomniejszone o inwestycje nierezydentów w Polsce), w I kwartale 2016 r., było dodatnie i ukształtowało się na poziomie 6,1 mld zł, co oznacza odpływ kapitału z Polski. Napływ kapitału z tytułu inwestycji nierezydentów w Polsce (wzrost pasywów) w analizowanym kwartale wyniósł 12,7 mld zł. W tym samym czasie polskie inwestycje za granicą powiększyły się (odpływ kapitału) o 18,8 mld zł" - dodano.

W raporcie wyjaśniono, że o wzroście inwestycji nierezydentów w Polsce, w wysokości 12,7 mld zł, zadecydował głównie napływ kapitału netto z tytułu inwestycji bezpośrednich oraz pozostałych inwestycji.

Stan oficjalnych aktywów rezerwowych na koniec marca 2016 r. wyniósł 377,9 mld zł. O ich wzroście zadecydowały transakcje własne oraz zrealizowane na zlecenie klientów NBP – w szczególności Ministerstwa Finansów.

Saldo obrotów bieżących jest łączną miarą rozliczeń gospodarki z zagranicą, wynikającą z bieżących operacji - głównie kupna i sprzedaży towarów i usług. Deficyt obrotów bieżących oznacza, że część towarów lub usług kupiliśmy na kredyt, a zatem stanowi on miarę zapożyczania się gospodarki za granicą w danym okresie i określa tempo wzrostu długu zagranicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane