NBP: 145,6 mld EUR aktywów rezerwowych Polski na koniec maja

  • PAP
opublikowano: 07-06-2022, 14:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na koniec maja 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 145,6 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 156,2 mld dolarów – podał we wtorek NBP.

Na koniec maja 2022 r. wartość aktywów rezerwowych wyrażona w euro wyniosła 145,6 mld euro i był wyższy o 1,7 mld euro niż na koniec kwietnia 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 4,1 mld dolara i osiągnął poziom 156,2 mld dolarów – podął we wtorek Narodowy Bank Polski.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (74 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – poinformował bank centralny w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane